اُرومیّه یکی از کلان شهرهای ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در شمال غربی ایران که در منطقه آذربایجان واقع شده است.نقل مهمترین سوغات ارومیه است.

 

جزیره اشک

جزیره اشک یکی از جزایر دریاچه ارومیه است که از جاذبه های زیبای ایران به شمار می رود.این جزیره زیستگاه پرندگان کوچ رو مانند تنجه، آنقوت، کاکایی و مرغ آتشه. گوزن زرد ایرانی هم از جمله گونه های جانوری این جزیره است که از نادر ترین گونه های گوزن جهانه. این جزیره در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه قرار دارد.

 

آبشار سولک

این آبشار زیبا در انتهای یک دره پر آب و دیدنی در محل روستای سولک، خودنمایی می کند. در ماه های گرم سال آب آبشار برای مصارف کشاورزی از بالا دست آن قطع شده و نمای زیبای آبشار را کم رنگ می کند ولی در فصل بهار زیبایی این نگین طبیعت موانا به اوج می رسد. سولک یکی از مهمترین مسیرهای کوهنوردی در این منطقه و محل مناسبی جهت ایجاد کمپ های سیاحتی و پناهگاه های کوهستانی می باشد.

 

 

غار تمتمان

از کهن ترین سکونت گاه ها در شمال غربی ایران، استان آذربایجان غربی می باشد.  دهانه ی غار مثلثی و درازای آن ۳۵ و نیم متره. غار دارای یک اوشکوب و دو شاخه است. گفتنی است در نزدیکی غار تمتمان چشمه آبی قرار دارد که روستاییان از آن بهره برداری می کنند. هوای غار در تابستان ها خنک و در زمستان ها نسبت به بیرون گرم تر می باشد.

 

 

دریاچه مارمیشو

یکی از جاذبه های دیدنی استان آذربایجان غربی دریاچه زیبا و تقریبا بکر “مارمیشو” می باشد.
این دریاچه در حدود ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های مجاور مرز ایران و ترکیه قرار دارد .
سرچشمه ی اولیه در خاک ترکیه است که پس از دریافت سایر آب های موجود در حوضه ی خود “رودخانه ی نازلوچای” را تشکیل می دهد .

 

بنای سه گنبد

در جنوب شرقی شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی ایران، برجی دوار و تاریخی با نام “سه گنبد” وجود دارد که یکی از بناهای باقی مانده از دوران سلجوقیه و به شکل استوانه با دو نوع مصالح سنگ و آجر ساخته شده است.
سر در ورودی مقبره با خط کوفی تزئین شده است  که با توجه به زمان ساختمان و مشابهت بنا با سایر مقابر دوره سلجوقی چنین به نظر می رسد که مقبره یا برج سه گنبد به احتمال زیاد محل دفن یکی از بزرگان دوره سلجوقی باشد و همچنین به نظر می رسد قبوری داخل این بنا موجود باشد و برای پوشاندن این قبور از طاق آجری استفاده شده است.

 

 

قلعه هلاکوخان (هولاکوخان)

قلعه هلاکوخان یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین قلعه های آذربایجان است که در جزیره اسلامی قرار دارد. این قلعه در بلندی های روستای آق گنبد در اسکله منتهی بین اورمیه وتبریز قرار گرفته است.
در مسیر قلعه آب انبار های زیادی وجود دارد که در دل کوه به طرز عجیبی ساخته شده است، دیواره های قلعه تماما از سنگ است.در اطراف آب انبارها جوی های آبی وجود دارد که این جوی ها در هنگام بارندگی آب را به داخل این آب انبارها هدایت میکند وباعث وجود آب در فصول سال میگردد.دیدن قلعه هلاکوخان در فصل بهار لذتی غیر قابل توصیف دارد در طول مسیر صعود به قلعه گل های لاله می باشد که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

 

مسجد منار

این بنا درمرکز شهر ارومیه و ضلع شمالی خیابان امام واقع گردیده است و از آثار معماری دوره قاجاریه است که توسط دو نفر ازخوانین ارومیه به نام های حاجی علی یارخان و حاجی یدالله خان امیر نظمی افشار ساخته شده است . بنای مسجد، نسبتا کوچک و به صورت شبستانی ستوندار با پوشش مسطح و ستون های چوبی است . همچنین نیم طبقه ای دارد که بنا را از بیرون به صورت دو طبقه نشان می دهد . بنا دارای مناره، مأذنه و تزیینات کاشیکاری است . کاشی های به کاررفته است ازنوع هفت رنگ و به سبک دوره قاجاریه است . سقف مسجد تخته کوبی شده است.

 

کلیسای سورپ پطروس

 

این کلیسا به فاصله حدود ۷۵ کیلومتری از شمال شرق شهرستان ارومیه و ۳۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان سلماس روستای قره باغ واقع شده است. روستا در دره نسبتاً خوش آب و هوا و سرسبز قره باغ واقع شده و تا درون روستا جاده آسفالته کشیده شده است. این روستا که تا ساحل دریاچه ارومیه حدود ۵ کیلومتر فاصله دارد یکی از نقاط پر جمعیت منطقه است و در آن حدود ۵۰۰ خانوار عمدتاً ترک زندگی می کنند.

 

چشمه معدن زنبیل

در ۳۶ کیلومتری شمال شرقی ارومیه، در شرق سپرغان و در پایه دامنه شرقی کوه زنبیل در دهستان نازلو چای واقع شده است.چشمه، حوضچه طبیعی دایره‌ای شکل به قطر ۴ متر و عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر را تشکیل می‌دهد و گاز از کف آن به طور دائم خارج می‌شود. مقدار آب این چشمه در حدود ۱۰ لیتر در ثانیه است. اطراف حوضچه را سنگ‌گذاری کرده‌اند و رسوب اکسید آهن روی تکه سنگ‌های اطراف حوضچه مشاهده می‌گردد.