دانمارک یکی از کشورهای شمال اروپا و جز منطقه‌ی اسکاندیناوی است. پایتخت این کشور شهر «کپنهاگ» است. شاید اغلب ما با این کشور آشنایی کلی داشته باشیم اما حقایقی جالبی در مورد این کشور هست که شاید نمی‌دانید .تعداد دوچرخه‌های شهر کپنهاگ، بیشتر از تعداد شهروندان است  .در دانمارک سوزاندن پرچم کشورهای خارجی غیرقانونی است اما سوزاندن پرچم کشور دانمارک مشکل قانونی ندارد.پرچم فعلی دانمارک برای اولین بار در سال ۱۲۱۹ طراحی و استفاده شد. قدمت پرچم هیچ کشور مدرن دیگری به قدمت پرچم   دانمارک نمی‌رسد. دانمارک شامل یک شبه جزیره به نام یولند و مجمع الجزائر دانمارک شامل ۴۴۳ جزیره می باشد که ۷۰ جزیره آن مسکونی هستند.این جزائر همگی صاف، و حاصلخیز و دارای سواحل ماسه ای با ارتفاع کم و آب و هوای معتدل می باشند. دانمارک از نظر فرهنگی و زبان شباهت زیادی به کشورهای سوئد و نروژ دارد.

باغ تیوولی (Tivoli)

باغ تیوولی نزدیک ایستگاه کپنهاگ قرار دارد. در این‌ مکان به همه، حتی بزرگسالان، نیز خوش می‌گذرد. چرخ و فلک، ترن هوایی، تئاتر طاووس (با دیوار‌هایی به شکل پر طاووس) و سالن کنسرت این پارک را کامل کرده‌اند. اینجا مکان مناسبی برای گذران بعد‌از‌ظهری دل‌نشین است. باغ تیوولی ارزان نیست، اما شاد و مفرح است. آخر هفته‌ها و تعطیلات تابستانی به این پارک نروید، زیرا بسیار شلوغ است.

کپنهاگ (Copenhagen)

شهری بسیار زیبا با معماری شگفت‌انگیز که همگان را به وجد می‌آورد. تفریحات شبانه‌ زیادی در این شهر وجود دارد و مردم محلی بسیار مهربان و خونگرم هستند. دانمارک را می‌توان شهر گرانی دانست، اما خرج کردن هر پنی ارزشش را دارد! هیچ‌کس را پیدا نخواهید کرد که کپنهاگ را ترک کند و عاشق این شهر نشده‌ باشد. در بندر گشتی بزنید و حتما از پارک زیبای تیوولی (Tivoli Park) دیدن کنید.

راسکیله (Roskilde)

راسکیله به عنوان شهری تاریخی در دانمارک شناخته می‌شود. این شهر از سال ۵۶۰ تا ۱۵۳۶ پایتخت دانمارک بوده‌ است. برای دیدن تاریخ دانمارک، راسکیله با وجود کلیسا‌های بسیار، خیابان‌هایی با ساختمان‌های آجری و موزه‌ وایکینگ‌ها بهترین گزینه است. این شهر کوچک نزدیک کپنهاگ است و به همین دلیل دسترسی به کپنهاگ آسان است. کلیسای جامع راسکیله، معروف‌ترین کلیسای دانمارک است. همچنین این شهر هر سال میزبان بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی اروپا در ماه ژوئن است.

 

آرهوس (Aarhus)

دومین شهر بزرگ دانمارک به خاطر هنر و فرهنگش شناخته شده‌ است. در کنار موزه‌ها و گالری‌های زیبای این شهر، پارک‌های شگفت‌انگیز و بی‌همتایی مثل پارک لگولند (Legoland) و تیوولی نیز دیدنی هستند. فستیوال بزرگ بین‌المللی آرهوس در آخر ماه اوت را از دست ندهید. این شهر همچنین مهم‌ترین شهر دانشگاهی دانمارک است و به همین دلیل تفریحات شبانه و رستوران‌هایی بسیاری با قیمت مناسب در اینجا وجود دارد.

پارک آهوی کوهی (The Deer Park)

این پارک در آرهوس واقع شده است. هم افراد محلی و هم گردشگران به دوچرخه سواری، گردش و سوارکاری در این پارک علاقه‌مندند. همچنین دیدن پارک زیبای بکن (Bakken) را که در میان این پارک قرار گرفته است از دست ندهید.

موزه‌ شهر اسکاگن (Skagen)

موزه‌ هنری شهر اسکاگن، اوج هنر این منطقه است. قدمت آن به دوره‌ استعمار هنری در سال ۱۸۸۰ میلادی می‌رسد و نقاشی‌هایی از آن دوره در موزه به نمایش گذاشته می‌شوند.

قلعه‌ بوربی (Borreby Castle)

قلعه‌ بوربی تنها عمارت باقیمانده از دوران رنسانس است. این قلعه، منظره‌ای چشمگیر است که خارج از شیلند (Zealand) واقع شده‌ است. این قلعه همچنین در فیلم‌های افسانه‌ای به نمایش درآمده است.

نارساک (Narsaq)

در کنار آبشار‌ها، فصل بهار گرم و حیات وحش زیبا، نارساک قرار دارد که بهترین مکان برای کوه‌نوردی و استراحت به دور از شلوغی و هیاهوی شهرها است. اطراف این شبه جزیره خوک‌های آبی قرار دارند و حتی ممکن است چند گوزن شمالی نیز ببینید.

راندرس (Randers)

شهری کوچک واقع در بندر آبدره‌ کولدینگ (Kolding Fjord) است. این شهر مکانی جالب برای تفریحات مختلف همچون کوه‌نوردی، تماشای پرندگان و دوچرخه‌ سواری است. خیابان‌های سنگ‌فرش و کوچه‌های پر پیچ و خم شما را به خوبی جذب خواهند کرد. قلعه‌ کلاوسهلم (Clausholm Castel)، یکی از آخرین قلعه‌های باقیمانده در این کشور است.

 

اسوندبرگ (Svendborg)

این شهر کوچک در جزیره‌ فونن در جنوب دانمارک واقع است. از قلعه‌ ولادمر (Velademar) نیز دیدن کنید. این قلعه را کریستین چهارم، شاه دانمارک، برای پسرش، ولادمر، ساخته بود، اما قبل از زندگی در این قلعه مرد. برخی قسمت‌های قلعه مثل سه موزه و کافی‌شاپ زیبای آن برای استفاده‌ عموم آزاد است. همچنین قدم زدن در موزه و دیدن معماری باشکوه آن را از دست ندهید.