مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور از شمال با اسلواکی از غرب با اتریش از جنوب غربی با کرواسی واسلوونی از جنوب با صربستان، از شرق با رومانی و از شمال شرقی با اوکراین مرز مشترک دارد.

مجارستان عضور اتحادیه‌ی اروپا و توافق‌نامه‌ی شنگن است. جاذبه‌های گردشگری و مقصدهای عالی و متنوع توریستی در این کشور وجود دارند که هر سلیقه‌ای را راضی می‌کنند.از بوداپست پایتخت زیبا و نورانی مجارستان گرفته تا شهرها و روستاهای کوچک، هر طرف که سر بر گردانید، تاریخ و فرهنگ پرباری را مشاهده خواهید کرد. بوداپست را با شهرهایی مثل پراگ و پاریس  می‌توان مقایسه کرد. این شهر با اختلاف زیاد مهم‌ترین مقصد گردشگری در مجارستان است با وجود این، سایر شهرها و مناطق این کشور هم، دیدنی و زیبا هستند. شهرهای کوچک و بزرگ شکل سنتی خود را حفظ کرده‌اند و بسیاری از آنها از فرهنگ‌های دیگر تاثیر پذیرفته‌اند و این تاثیرات را به وضوح می‌توان در این شهرها مشاهده کرد. در بخش‌های حومه و در طبیعت مجارستان می‌توانید از تماشای چشم‌اندازهای زیبا لذت ببرید. هر کجای این کشور که باشید، منظره‌های زیبای طبیعی در نزدیکی شما خواهند بود. رودها، دریاچه‌ها و کوهستان‌ها در کنار رود بزرگ و باشکوه دانوب، دره‌های سرسبز و فرصت‌های بی‌نظیر برای پیاده‌گردی در طبیعت و فعالیت‌های تفریحی و ورزشی در فضای باز، تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های این کشور دیدنی است.

قلعه‌ی بودا

بسیاری از افراد این شهر را به عنوان پاریس شرق می‌شناسند. این بنای تاریخی شگفت‌انگیز که یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است، از نظر طراحی شگفت‌انگیز و شکوه و عظمت، با کاخ ورسای برابری می‌کند. این قلعه به جای قصری ساخته شده که در سال ۱۶۸۶ در نبرد بودا ویران شده بود.

رود دانوب

رود شگفت‌انگیز و بزرگ دانوب از شمال تا جنوب مجارستان جریان دارد و از بوداپست می‌گذرد و این شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند. بهترین چشم‌اندازهای غروب خورشید از بوداپست را می‌توانید از فراز پل مشهور آزادی ببینید. این پل یکی از مناطق محبوب در میان اهالی شهر و گردشگران است. یکی از زیباترین مناظر بوداپست، جایی است که رود دانوب دور رشته‌کوه سرسبز و جنگلی وایسگراد می‌چرخد. این منطقه یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای علاقه‌مندان به طبیعت و پیاده‌گردی است.

تیهانی (Tihany)

یکی از محبوب‌ترین مقصدهای توریستی در مجارستان، شبه‌جزیره ی کوچک تیهانی در دریاچه‌ی بالاتون است. این شبه‌جزیره فقط ۸ کیلومترمربع وسعت دارد. با وجود این که بسیار کوچک است ولی زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی مجارستان را در اختیار دارد. این منطقه یک ذخیره‌گاه طبیعی است و ورود ماشین به بخش‌های جنوب غربی آن ممنوع است. بهترین راه برای گشت‌و‌گذار در این منطقه، با پای پیاده است. یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر، یک صومعه‌ی بندیکیتی قرن هفدهمی است که چشم‌اندازی زیبا از دریاچه و نواحی اطراف آن دارد.

غارهای Lillafured

یکی دیگر از مقاصد اسپای محبوب در مجارستان، شهر Lillafured در رشته‌کوه Bukk است. علاوه بر اسپا این منطقه به خاطر غارهای شگفت‌انگیزش شهرت دارد که به سادگی از مرکز شهر با پای پیاده قابل دسترسی هستند. از میان مشهورترین غارهای این مجموعه می‌توان غار Istvan را نام برد که اشکال استالاکتیتی آن بسیار جالب توجه است. در غار Petofi دیواره‌ها با پوشش گیاهی منحصربه‌فردی پوشیده شده‌اند.

 

سوپرون (Sopron)

این منطقه که در نزدیکی کوه‌پایه‌های آلپ واقع شده، مقصدی محبوب برای سفرهای کوتاه است.

 

قلعه Eger

مجارستان، قلعه‌، کاخ و دژهای  تاریخی متعددی دارد که هر کدام از آنها گوشه‌ای از تاریخ این سرزمین را به چشم دیده‌اند. یکی از مشهورترین آنها، قلعه‌ی Eger است که در دامنه‌های جنوبی کوه‌های Bukk واقع شده است.

کلیسای جامع سنت پیتر

این کلیسا که در محل یکی از بناهای آرامگاهی رومی ساخته شده است، مثل سایر بناهای تاریخی مجارستان، نشانه‌هایی از دوران تاریخی مختلف را در خود جای داده است.

کاخ سلطنتی وایسگراد

این کاخ بر فراز شهر قدیم وایسگراد، در ۴۰ کیلومتری شمال بوداپست قرار دارد. بقایای این کاخ تاریخی و باشکوه و شهر قدیمی وایسگراد، مقصدی عالی برای یک سفر یک روزه از پایتخت است.