پاسپورت ها با توجه به کشور صادرکننده متفاوت هستند.

مثلا رنگ پاسپورت های کشور هند آبی می باشد اما افرادی که در اروپا زندگی میکند پاسپورت هایی به رنگ قرمز تیره  دارند.

درسته که در حال حاضر کشورها حق انتخاب رنگ برای پاسپورتشون رو دارند اما در گذشته انتخاب رنگ تصمیم ساده ای نبود.

سال‌ها طول کشیده است تا ۹ عضو اتحادیه اقتصادی اروپا (اتحادیه اروپای قدرتمند فعلی) رنگ قرمز رو به عنوان رنگ پاسپورت انتخاب کند. کرواسی تنها استثنای این اتحادیه است که از جلد آبی استفاده می­‌کند.

با توجه به گزارش ها، رنگ صورتی  در حال تصویب به عنوان رنگ جلد پاسپورت‌های اتحادیه اقتصادی اروپاست، چون دیپلمات‌ها رنگ خرمایی رو خسته‌کننده اعلام کردند. ولی در نهایت رنگ قرمز در سال ۱۹۸۱ با بی‌میلی تصویب شد و انگلیسی‌ها از تأثیرگذاری احتمالی فرانسوی‌ها بر این تصمیم ناراضی بودند.

در سپتامبر ۱۹۸۸ اداره پاسپورت گلاسکو (Glascow Passport Office) اولین پاسپورت انگلستان رو به شکل رایج در کمیسیون اروپا صادر کرد و این کار تا بهار ۱۹۹۱ در سایر اداره ها نیز انجام شد.

طبق گزارش اکونومیست (Economist) کشورهای جامعه آندن (Andean Community) تو آمریکای جنوبی که زمانی آرمان‌هایی مثل اتحادیه اروپا داشتند، مثل کشورهای این اتحادیه از رنگ قرمز استفاده می‌کنند.

گروه‌های رنگی مشابهی هم مثل چهار کشور پیمان CA-۴ (السالوادور، هندوراس، گواتمالا و نیکاراگوئه) وجود دارند که طراحی مشترکشان که به عنوان پاسپورت آمریکای مرکزی شناخته شده، رنگ آبی دارد.

کلیر بوروز (Claire Burrows) از کمپانی بریتانیایی دلا رو (De La Rue) که تولید کننده پاسپورت از سال ۱۹۱۵ هست، گفتند که کشورها می‌توانند رنگی را انتخاب کنند که بازتابی از کشورشان باشد. مثلا سوئیس پاسپورتی به رنگ قرمز روشن دارد که شبیه به رنگ پرچمشان می باشد.

همین‌طور خیلی از کشورهای اسلامی پاسپورت سبز رنگ دارن چون رنگ سبز هم تو پرچم خیلی از این کشورها استفاده شده است.

کشورهای کمونیست یا کشورهایی که تحت سلطه رژیم‌های کمونیست بودن از پاسپورت‌های قرمز استفاده می‌کنند.

به گفته بیل والدرون (Bill Waldron) از شرکت هالیستون (Holliston) که برای ۶۳ کشور جهان اسناد و پاسپورت چاپ می‌کند، کاربردی بودن هم می­‌تواند نقش مهمی در انتخاب رنگ برای نشان دادن یک کشور داشته باشد.

وقتی تو کشوری از رنگ‌های مختلف برای مشخص کردن گذرنامه‌های مقامات خاص استفاده می‌کنند، تفاوت رنگی پاسپورت‌ها پیچیده‌تر می شود.