وین از آن شهرهای کلاسیک اروپایی فراموش‌نشدنی است؛ شهری هم‌ردیف بارسلونا، پاریس، پراگ یا رم. این‌جا چکیده‌ی تاریخ، فرهنگ و سنت اروپاست و معماری خیره‌کننده‌ شهر هم روایت‌گر سرگذشتِ کم‌نظیر وین است؛ وینِ امروز شهری مدرن است، اما سایه‌ی سنت‌های دل‌نشین و قدیمی هنوز روی سر این شهر است. پیدا کردن  دیدنی های تاریخی وین کار سختی نیست.معماری گوتیک و باروک، پیاده‌راه‌های سنگ‌فرش‌شده، بوی قهوه و شیرینی‌هایِ کافه‌های همیشه شلوغ و رد پای تاریخ و هنر در هر خیابان حال و هوایی خیال‌انگیز به وین می‌دهند.
وین محبوب دل‌دادگان موسیقی است. موسیقی بخشی جدایی‌ناپذیر از هویت شهری وین و وینی‌هاست. اگر توی خیابان‌های خلوت‌تر گوشتان را تیز کنید، از پنجره‌های بازِ خانه‌ها و مدرسه‌ها صدای بچه‌هایی را می‌شنوید که سونات‌های موتزارت را تمرین می‌کنند یا نوازندگان خیابانی را می‌بینید که شاه‌کارهای موسیقیِ کلاسیک یا محلی را کنار خیابان اجرا می‌کنند.
وین از انگشت‌شمار شهرهای جهان است که سنت آشپزیِ‌اش را به اسم خودش می‌نامند. سبک پخت و پزِ وینی از قرن‌ها رابطه با دیگر شهرها و کشورهای اروپایی تأثیر گرفته، اما حال و هوای ویژه‌ی خودش را هم حفظ کرده است. گذشته از غذاهای خوش‌مزه‌، این‌جا بهترین کیک‌ها و شیرینی‌های دنیا را هم پیدا می‌کنید، از اشترودلِ سیب گرفته تا انواع پالاچینکن و ماریلن کنودل.
مثل همه‌ی شهرهای بزرگ و شلوغ، خرید کردن در وین هم گاهی تجربه‌ای دیوانه‌کننده است. اینجا فروشگاه‌های بزرگ امروزی و لباس‌فروشی‌های معمولی را درست کنار مغازه‌هایی سنتی می‌بینید که زمانی مایحتاج خاندان‌ِ سلطنتی را تأمین می‌کرده‌اند. همه‌جور محصول با همه‌جور قیمتی توی این شهر پیدا می‌کنید؛ از برندهای مشهور مغازه‌های اینرشتات و قیمت‌های سرسام‌آورشان گرفته تا خیابان‌هایی که خرید از آن‌ها بیشتر با عقل جور درمی‌آید.

 

شرایط دریافت ویزا

کاخ شونبرون

کاخ شونبرون

کاخ هافبورگ

هافبورگ مجموعه‌ای است از کاخ‌های تاریخیِ بازمانده از اوج شکوه و قدرت امپراتوری خاندان هابسبورگ که بیش از شش قرن حاکم اتریش بودند. این مجموعه حالا دفاتر ریاست‌جمهوری اتریش و چندین موزه را در خود جای داده است. تنوع معماری کاخ‌های هافبورگ بیش از همه مدیون جاه‌طلبی شاه‌های خاندان «هابسبورگ» است که دوست نداشتند در کاخ‌های پدرانشان زندگی کنند و وقتی به تخت می‌نشستند، برای خودشان کاخ تازه‌ای می‌ساختند تا قدرت و ثروتشان را به رخ بقیه‌ی اروپایی‌ها بکشند. قدیمی‌ترین بخش مجموعه شوایتزرهوف است؛ حیاطی کوچک که عمرش به قرن ١٣ میلادی برمی‌گردد و به کلیسای کاخ و خزانه‌ی امپراتوری راه دارد. مجموع ساختمان‌های دور این حیاط را آلته بورگ یا کاخ قدیمی می‌نامند.

کاخ هافبورگ 

کاخ بِلوِدیره

از زیباترین کاخ‌های باروک جهان است. این کاخ را برای شاه‌زاده‌ یوجینِ ساوُی ساخته بودند، کسی که با شکست دادن در سال ١٧١٨ ترک‌های عثمانی قهرمان اتریشی‌ها شد. کاخ دو بخش اصلی دارد: «اونترس بلویدره‌»(بلویدره‌ی سفلی) که در سا‌‌ل‌های ١٧١۴ تا ١٧١۶ آن را ساختند و «اُبیرس بلویدره» (بلویدره‌ی علیا) که تاریخش به سال‌های ١٧٢١ تا ١٧٢٣، یعنی بعد از پیروزی‌های بزرگ یوجین، برمی‌گردد. از ما می‌شنوید، دیدن اُبیرس بلویدره را هر جور شده توی برنامه‌ی سفرتان بگذارید.

کاخ بِلوِدیره 

محله‌ موزه‌ها

محله‌ موزه‌ها

رینگ اشتراسه

رینگ اشتراسه یا به قول وینی‌ها، رینگ بلواری پهن و پر درخت است که بخش بزرگی از شهر داخلی را در بر گرفته و در واقع آن را جای دیوارهای قدیمی شهر ساخته‌اند. این‌جا پر است از شاه‌کارهای معماری و کافی است کمی در آن قدم بزنید تا تاریخ معماری اروپا را مرور کنید. معماری اعجاب‌انگیزی که امروز در رینگ می‌بینید حاصل تلاش‌های «فرانتز جوزف اول» است.

رینگ اشتراسه