شهر تاریخی سیمره

شهری است باستانی که در دوران ساسانیان و سده ­های اول بعد از اسلام زندگی در آن جریان داشته است. در شهر تاریخی سیمره دو بار زلزله رخ داده است یکی در سال ۲۵۷ هجری قمری که شهر نیمه تخریب شده و مجددا ساخت و ساز درآن انجام گرفته است و زلزله بزرگ دیگری در سال ۳۳۴ هجری قمری رخ داده که در اثر آن شهر ویران و خالی از سکنه شده است. این محوطه باستانی مساحتی در حدود ۲۰۰ هکتار را در برگرفته است و از آثار ملی ثبت شده است. البته این شهر کاندید ثبت جهانی یونسکو نیز می­باشد. با ۹ فصل کاوش در این شهر باستانی آثاری چون خانه اربابی، بنای مسجد که گچ­بری­ های بسیار زیبایی دارد، بنای کاروانسرا و خانه ­های محقّر حاشیه نشین مورد بررسی قرار گرفته ­اند. وجود بناهای متعددی مانند آتشکده، قلعه، دژهای نظامی و پل­های تاریخی چون پل گاومیشان که از دوران ساسانیان باقی مانده و نشان دهنده اهمیت این شهر در آن دوره تاریخی است.

پل گاومیشان

این پل بعد از تلاقی رود کشکان با سیمره بر روی رود سیمره واقع شده است. این پل تاریخی در زمان ساسانیان بنا شده و در دوره­ هایی چون صفویه و قاجاریه مرمت­هایی در آن صورت گرفته است. بنای پل دارای طول ۱۷۵ متر و عرض گذرگاه پل ۸ متر و ۲۰ سانتیمتر است. در ساخت آن از مصالحی چون قلوه سنگ، آجر و ملات گچ نیمه کوب استفاده شده است. در پایه­ های اصلی آن نیز بلوک­های سنگی بزرگی به کار رفته است.

 

قلعه والی

یکی از بناهای مهم دوره قاجاریه است که توسط غلامرضا خان والی در سال ۱۳۲۶ قمری بر روی تپه­ای به نام چغامیرگ بنا شده است. مساحت کلی قلعه ۲۵۰۰ متر مربع و زیر بنای قلعه ۱۵۰۰ متر مربع است. بنا دارای یک حیاط مرکزی بزرگ است که ساختمان­ها پیرامون آن در سه ضلع شرقی، غربی و شمالی با مصالحی چون سنگ، آجر و گچ ساخته شده­اند. این بنا دارای قسمت­های متعدد چون حرم سرا، شاه نشین، اتاق آیینه و زندان در زیر زمین می­باشد. در هر ضلع ساختمان آن دو زیرزمین ساخته شده است. قلعه دارای سه در ورودی در قسمت شرق، غرب و جنوب است که در اصلی در قسمت جنوبی است و دیگر درها خصوصی بوده است. در حال حاضر از این ساختمان به عنوان موزه مردم شناسی استفاده می­شود.

 

  دریاچه دوقلو ایلام

این دریاچه-ها دو دریاچه دایره­ ای شکل هستند که به فاصله ۷۰ متری از یکدیگر قرار گرفته­ اند و به وسیله کانالی طبیعی به یکدیگر متصل شده­ اند. منشاء آب دریاچه چشمه­ هایی است که در زیر دریاچه بزرگتر واقع شده است. دریاچه­ های مذکور دارای آبی شیرین و زلال به عمق حدود ۲۰ متر می­ باشند. آب از دریاچه بزرگتر وارد دریاچه کوچکتر شده و سرریز آن بصورت نهری وارد زمین­های مجاور می­ شود. محیط اطراف آن کوهستانی است و بهار زیبایی دارد.

غار زینه گان

طول آن بیش از ۱ کیلومتر است. این غار با دهلیزهای آبگیر، قندیل­های متعدد و آبچک­های طبیعی یکی از جاذبه ­های مهم توریستی استان است. اختلاف دمای غار با بیرون از آن به دلیل قرار گرفتن در شهرستان گرمسیر مهران در حدود ۵۰ درجه است و به همین جهت به آن غار بهشت نیز می­ گویند. درجه سختی آن یک است یعنی می­تواند برای عموم مردم قابل استفاده باشد.

آتشکده سیاهگل

این بنا متعلق به دوران ساسانی و یکی از آتشکده­ های سالم استان به شمار می­رود. در ساخت این بنا از قلوه سنگ و گچ نیم کوب استفاده شده است. بنا بصورت مربعی با چهار پایه و گنبد یک جداره ساخته شده است.

چشمه ­های آبگرم دهلران

این بنا متعلق به دوران ساسانی و یکی از آتشکده ­های سالم استان به شمار می­رود. در ساخت این بنا از قلوه سنگ و گچ نیم کوب استفاده شده است. بنا بصورت مربعی با چهار پایه و گنبد یک جداره ساخته شده است.