شیراز یکی از شهرهای مهم و پر بازدید ایران می باشد که هر روز شاهد حضور هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.در سفر به شیراز، دنیایی از خاطره و تجربه برای هر مسافری باقی خواهد ماند که انسان را مجاب می کند .صنایع دستی شیراز از غنای قابل توجهی برخوردارست که توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند.

خاتم کاری

یکی از هنرهای ظریف و صنایع دستی ایران خاتم کاری است که از کنار هم قرار دادن تکه های چوبی منظم و ظریف در رنگ های متفاوت درست می شود. این هنر یکی از ارزشمندترین و زیباترین صنایع دستی شیراز است که با چوب، عاج، استخوان، برنج و طلا درست می شود. هنری بسیار زیبا، دقیق و پرکار که با دیدنش به صبر و حوصله و دستان هنرمند خالق آن پی خواهید برد.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 •   سفالگری

به ظروف و دست ساخته هایی که با گل ساخته می شود، سفال می گویند. سفال یکی از قدیمی ترین صنایع بشر است. سفالگری در اغلب نقاط ایران وجود دارد و مردم به ساخت ظروف و اشیای سفالی می پردازند. شیرازی ها، نیز به ساخت ظروف و اشیای سفالی می پردازند و با مهارتی خاص و جالب توجه، هنر خود ر در معرض نمایش می گذارند.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 • معرق کاری

معرق کاری یکی دیگر از صنایع دستی این شهر پرآوازه است. پیشینه ی این هنر به طور یقین مشخص نیست اما آنچه مسلم است، این هنر از هند وارد ایران شده و هنرمندان زبردست این مرز و بوم آن را گسترش داده و با هنر خود رنگ و بویی دیگر به آن بخشیده اند. در ابتدا این هنر تلفیقی از چوب و فلز بود و به شیوه ی امروزی کار نمی شد و برخلاف هنرمندان هندی که تنها از یک نوع چوب استفاده می کردند، ایرانیان در ساخت معرق های خود، به استفاده از چوب های دیگر با رنگ های متنوع، می پرداختند.

 صنایع دستی و سوغات شیراز

 •  منبت کاری

کلمه منبت برگرفته از کلمه ی “نبات” است ،چون نقش و گل و گیاه برروی چوب کنده می شود، شبیه روییدن گیاه بر روی آن می باشد.هنر منبت کاری روی، شامل کنده کاری و حکاکی روی چوب است که یکی از هنرها و صنایع دستی های ایرانی می باشد. برای منبت کاری باید طرح و نقشی دقیقی باشد تا بتوان آن را با ظرافتی قابل تحسین اجرا کرد.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 • قلمزنی

قلمزنی در واقع یکی از صنایع دستی مهم شیراز می باشد که عبارت است از شاخه ای از فلزکاری و حک نقوش برروی اشیا یا ظروفی از جنس طلا، مس، نقره و برنج.یکی از جذابیت های بازار شیراز، دیدن هنرمندان زبردستی است که با چکشی بردست بر روی ظرفی فلزی نقش می افکنند. صدای ضربات ظریفی که به وسیله چکش بر بدنه ظرف ایجاد می شود، موسیقی متنی است که لذت شنیدن آن در بستری از فرهنگ و سنت بسیار جالب است.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 •    مینا کاری

قدمت این هنر را پنج هزار سال می دانند و اوج و شکوفایی آن به دوره صفویه می رسد. میناکاری را در بازارهای اصفهان و شیراز می توان دید که زینت بخش ویترین مغازه های صنایع دستی است.مینا کاری یکی دیگر از صنایع دستی شیراز است که امروزه بیشتر بر روی مس انجام می شود.  میناکاری در واقع هنر تزئین ظروف و اشیای فلزی با اکسید فلزات است که با حرارت دیدن به رنگی خاص تمایل پیدا می کنند. میناکاری، هنری آزمایشگاهی می باشد که با کمک آتش، خطوط و نقش و نگاری رو ظرف ایجاد می شود. هرفلز رنگ خاص خود را ایجاد می کند مثلا برای تهیه رنگ سبز از مس، رنگ قرمز استفاده می شود.

 

صنایع دستی و سوغات شیراز

شیشه گری

شیشه را هنرمندانی زبردست از ترکیب سیلکیکات های قلیایی و ذوب آن در کوره به دست می آورند، ماده مذاب را به کمک دست یا قالب فرم می دهند و در نهایت جسمی طریف و شکننده و شفاف به دست می آید. ساخت این ظرف از روزگاران دور در سایر قسمت های ایران متداول بوده و نمونه های آن را می توان در موزه های داخل و خارج از کشور مشاهده کرد.

شیشه گری، امروز یکی از صنایع بسیار زیبا و ارزشمند شیراز است. ظروف و اشیای شیشه ای، در شکل های جالب و متنوع به دست هنرمندان شیرازی ساخته می شود.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 •  مینیاتور

واژه مینیاتور در دوره قاجار وارد ادبیات ایران شده و برگرفته از کلمه ی فرانسوی “مینی موم ناتورال” است.امروز مینیاتور یکی از صنایع دستی شیراز به حساب می آید.مینیاتور، واژه ای است که برای هنرها و صنایع طریف و کوچک به کار می رود و نشان از دقت نظر و ظریفی نقش دارد. این کلمه در ایران به یک نوع نقاشی می گویند که بسیار زیباست و قدمتی طولانی دارد.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 

 • نمدمالی

نقشی که برای نمد در نظر گرفته اند را با پشم های رنگی روی یک پارچه کرباس طراحی و سپس پشم حلاجی شده را روی آن قرار می دهند و پارچه را می پیچند و با رطوبت و فشار دایم، آن را آماده می کنند.نمد نوعی زیرانداز ساده از موی شتر، بز یا گوسفند است. درست کردن آن کاری سخت و زمان بر می باشد چرا که بدون هیچگونه تار و پودی و تنها از در هم تنیدن پشم آماده می شود. دستان توانمند و هنرمند مردان این دیار برای شکل دادن به پشم و تهیه ی زیراندازی مناسب همت می گمارند.خاصیت طبیعی پشم درهم تندیدن الیاف است و از همین ویژگی استفاده کرده و دست بافته ای بادوام را تولید می کنند. البته نمدمالی بسیار سخت و طاقت فرساست و نمدمال تمام انرژی  و بنیه ی خود را گذاشته تا زیراندازی پشمی را درست کند.

 صنایع دستی و سوغات شیراز

 •  آینه کاری

با ورود به اماکن مقدس یا بناهای باشکوه، در و دیوار مزین به آیینه کاریشان، تا دقایقی چشم را خیره می کند. آینه کاری هایی که در اماکن مقدسی چون شاهچراغ شیراز می بینید اثر هنرمندان چیره دست شیرازی است. این هنر از بریدن قطعات آیینه و د رکنار هم قرار دادنشان، به وجود می آید.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 • گلیم بافی

صنایع دستی دیگری که از اقبال بسیار خوبی در بین گردشگران برخوردار است، گلیم شیراز است که به عنوان زیرانداز یا پوشش و…  استفاده می شود. گلیم از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی،بافته می شود.این دست بافته ی زیبا، در سایزهای مختلف و رنگ های متنوع در بازار دیده می شود.  نخ های پشمی گلیم را با رنگ های گیاهی رنگ می کنند.

 صنایع دستی و سوغات شیراز

 •  گبه

زیراندازی از جنس قالی و در ابعاد کوچک است. گـبه یا قالیچه خرسک، فرشی از صنایع دستی شیراز می باشد که توسط عشایر قشقایی بافته می شود.گبه نسبت به گلیم نرم تر است چون پرزهای بلندتری دارد و در بافت آن پودهای بیشتری به کار می رود.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 • قالی شیراز

روستاییان و عشایر فارس قالی هایی از الیاف پنبه یا پشم و گاه ابریشم می بافند، این قالی ها، در همه جا به قالی شیراز معروف است. این قالی ها در نوع خود، منحصر به فرد و زیباست.قالی های شیراز را براساس ویژگی های ظاهری به دو دسته تقسیم می شود؛ دسته اول قالی هایی با نقش های تجریدی و خیالی بافته دست عشایر. دسته دوم، قالی هایی با نقوش هندسی و متقارن. قالی های شیراز اغلب به رنگ های لاکی، صورتی، سرخابی، ارغوانی، قهوه ای، سفید، دوغی، طلایی، آبی، سرمه ای، انواع سبز و زرد بافته می شوند.

 

صنایع دستی و سوغات شیراز

 • حصیربافی

حصیربافی دبگر از صنایع مردم شهر کازرون استان فارس است. آن ها با برگ درخت خرما و نی باطلاق و…زیرانداز، سفره ی حصیری، انواع سبد، انواع ظرف و … را تولید می کنند.

صنایع دستی و سوغات شیراز

 •  سرامیک

در استهبان ظروف سرامیکی با تنوع و کیفیت بسیار بالایی تولید می شود. در چند سال گذشته، استهبان فارس به عنوان منطقه ویژه تولید سفال سرامیک انتخاب شد و سفال سرامیک استهبان به عنوان بخشی از میراث معنوی استان فارس در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسید.

 صنایع دستی و سوغات شیراز

 • رنگرزی فارس

رنگرزی گیاهی از دیگر صنایع استان فارس است که بیشتر توسط بانوان قشقایی انجام می شود. آن ها چنان درک عمیقی از رنگ و رنگ آمیزی دارند که گویی سال ها، هنر خوانده و در این رشته کسب علم کرده اند. اما آن ها به طرز غریبی رنگ های پخته و گیرا را از گیاهانی چون نیل، اسپرک، خوشک، روناس و استفاده از دندانه هایی نظیر زاج سفید، زاج سیاه و زاج سبز می سازند و این رنگ ها برای رنگ کردن ابریشم و خامه و الیاف ه کار می رود.

 

صنایع دستی و سوغات شیراز