ایران دارای ۴۰ منطقه و ۳۵۰ چشمه آب معدنی بوده که عمدتا در دو رشته کوه البرز و زاگرس پراکنده ­اند. ولی بطور عمده چشمه­های آبگرم ایران در ۴ منطقه اردبیل، لاریجان، هرمزگان و رامسر قرار گرفته­ اند. در این ۴ منطقه چشمه­ های آبگرم زیادی وجود دارد که باعث شده بعنوان قطب­های چشمه­ های آبگرم شناخته شوند. مهمترین منطقه آبگرم ایران اردبیل است. در استان اردبیل ۱۰۰ چشمه آب معدنی وجود دارد که ۲۲ دهانه آن در حال بهره برداری است.

تنها در شهر سرعین ۱۱ چشمه در نزدیکی یکدیگر قرار دارد و در این منطقه تدارکات زیادی برای استفاده عموم از چشمه ­های آبگرم دیده شده و بعنوان یکی از مناطق پربازدیدکننده شناخته شده است. سالانه حدود ۳ میلیون نفر از این استان بازدید می­کنند که عمده دلیل آنها چشمه­های آبگرم منطقه است. یکی از چشمه­ های آبگرم منحصر به فرد ایران در مشکین شهر و در کوهپایه­ های سبلان با نام قینرجه قرار دارد که دمای آن ۸۲ درجه سانتیگراد است. یکی از نکات مهم و کلیدی از استفاده از چشمه­های آبگرم ایجاد شرایط و تسهیلات برای استفاده کنندگان است. عموما افراد برای درمان مشکلات خود به اینگونه مکان­ها مراجعه می­کنند پس لازم است تا شرایط مناسبی برای اسکان و استفاده آنها از آبگرم مهیا باشد. این گونه تاسیسات در شهر سرعین به خوبی وجود داشته، لذا به عنوان شهر آبگرم ایران شناخته می­شود.

 

آب گرم فردوس خراسان جنوبی

پیشینه استفاده از این آب گرم به ۲۰۰ سال پیش بازمی­گردد. آب این چشمه معدنی از نوع کلروره و بی­کربناته و دارای آهن است. آب این چشمه در درمان بیماری­های روماتیسمی، دردهای عصبی و مفصلی و اتصاع عروق مفید است. بناهای متعددی در این دوره برای استفاده از آب گرم ساخته شده است. در حال حاضر این آبگرم معدنی دارای تاسیسات و امکاناتی از قبیل حمام­های جداگانه مردانه و زنانه با وان­های خصوصی، سوئیت­های اقامتی، رستوران، زمین بازی کودکان و پارکینگ است. بدلیل موقعیت این آبگرم در جاده ترانزیتی، علاقمندان زیادی به این مکان مراجعه می­کنند و از مناطق توریستی استان به شمار می­رود.

چشمه ­های آبگرم دهلران ایلام

دمای آب آن در حدود ۵۰ درجه سانتی­گراد و در گروه آب­های خیلی گرم قرار دارد. از نظر شیمیایی این آبگرم از نوع گوگردی و دارای خواص درمانی برای امراض پوستی و دردهای مفاصل و عضلانی است. تاسیسات آبدرمانی محدود بوده اما استخرهای لجن درمانی در کنار آن وجود دارند. آب چشمه­ها پس از سرد شدن در پایین دست در زمین­های کشاورزی مورد استفاده قرار می­گیرد. از دیگر جاذبه­های نزدیک به آن چشمه­های قیر دهلران است. از این چشمه‌ها قیر به صورت روان همراه با آب از زمین می‌جوشد و اطراف این چشمه‌ها انباشته از قیر است. غار خفاش نیز در نزدیکی آبگرم دهلران قرار دارد.

رزرو هتل های ایلام

آبگرم معدنی لاویج مازندران

در این منطقه ۵ آبگرم در روستاهای این محدوده قرار داشته که با گرمای طبیعی، مقدار زیاد املاح گوناگون شامل فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم را داراست و به دلیل خواص بالای درمانی برای دردهای استخوان، مفاصل، رماتیسم و بیماریهای پوستی بسیار مفید است. مهمترین خواص این آبگرم تاثیر آنها در بیماری یرقان است که آنرا از این حیث در ایران بینظیر کرده است. از ویژگی­های خاص این منطقه، جنگل­های زیبای شمال ایران است که به همین دلیل علاقمندان بسیاری را به خود جلب کرده است. در این روستا تاسیسات و امکانات برای آبدرمانی شامل سوئیت­های اقامتی، استخرهای مجزای زنانه و مردانه و دوش­های آبگرم وجود دارند.

آبگرم گنو هرمزگان

آب این چشمه از آب­های خیلی گرم گوگردی با دمای ۴۵ درجه سانتی­گراد است. با احداث تاسیسات لازم شرایط مناسبی برای بهره بردن از خواص درمانی چشمه آب گرم و گذران اوقات فراغت فراهم آمده است. این مجموعه شامل دو استخر بزرگ زنانه و مردانه و جکوزی است. یک مجموعه اقامتی ۲۳ اتاقه نیز در کنار آن در برای اقامت مسافران در ساخته شده است. امکانات تفریحی مانند سازی آلاچیق، رستوران سنتی و پارک شادی برای گذران بهتر اوقات فراغت دیده شده است. محوطهٔ اطراف چشمه پر از درختان نخل زیبا و سبز است.

آبگرم محلات مرکزی

این چشمه ­ها دارای درجه حرارت حداقل ۵۰ درجه سانتی­گراد بوده و در دسته آب­های خیلی گرم قرار می­گیرند. از نظر شیمیایی آب این چشمه­ ها از ترکیب آب‌های سولفاته کلسیک است و در درمان بیماری‌های نقرس و هم‌چنین بیماری‌های کبدی،صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش مؤثر است. این منطقه دارای تاسیسات آب درمانی بوده و بعد از سرعین از این نظر از اهمیت بالایی برخوردار است. مجتمع آب درمانی دارای استخر، وان­های شستشو، رستوران، کافی شاپ و اقامتگاه برای گردشگران می­باشد.

آبگرم میراحمد بوشهر

این چشمه­ ها دارای درجه حرارت حداقل ۵۰ درجه سانتی­گراد بوده و در دسته آب­های خیلی گرم قرار می­گیرند. از نظر شیمیایی آب این چشمه ­ها از ترکیب آب‌های سولفاته کلسیک است و در درمان بیماری‌های نقرس و هم‌چنین بیماری‌های کبدی،صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش مؤثر است. این منطقه دارای تاسیسات آب درمانی بوده و بعد از سرعین از این نظر از اهمیت بالایی برخوردار است. مجتمع آب درمانی دارای استخر، وان­های شستشو، رستوران، کافی شاپ و اقامتگاه برای گردشگران می­باشد.