بشر ذاتا میل و کششی درونی نسبت به آب و آبادانی دارد. از همین روی سواحل اقیانوس ها، دریاها، رودها و رودخانه ها، یکی از شلوغ ترین مراکز گردشگری هر کشوری در طول تعطیلات هستند. دراز کشیدن زیر تابش دل انگیز آفتاب، خواندن یک کتاب و گوش سپردن به صدای امواج آب و یا صدای بازی کودکان و شنا کردن در میان آب های آزاد، همگی فعالیت های پرطرفداری می باشند که خستگی را از تن به در می برند و لذت تماشای منظره ی آب های زلال با رنگ های مختلف سبز و آبی را دو چندان می کنند. ولی ما در ساحل تنها نیستیم، انواع حیوانات دریایی خطرناک، شرایط جوی و حوادث مختلف می توانند به وقایعی دردناک  بیانجامند.

۱- ساحل کیپ تریبیولیشن | استرالیا

ساحل کِیپ تریبیولِیشِن (Cape tribulation) در شمال کویینز لند استرالیا و در نزدیکی پارک ملی دِینتری قرار دارد. اینجا شما می توانید علاوه بر تفریح های معمول، از قایق سواری هم لذت ببرید. کیپ تریبیولیشن اگر چه سابقه ای طولانی در میزبانی گردشگران بین المللی دارد، اماا با این حال هیچگاه از گزند انواع و اقسام حیوانات وحشی و خطرناک در امان نبوده است.

این ساحل، خانه ی ستاره های دریایی است که نیششان دردی عمیق برجای می گذارد که به این زودی ها آرام نمی شود. همچنین کروکودیل ها و مارهای سمی که دیگر نیازی به بیان شدت خطرشان نیست، در این ساحل به وفور یافت می شوند. اما حیوانات مشکل ساز کیپ تریبیولیشن تنها دریایی نیستند. کاسوآری پرنده ای بزرگ و قوی جثه است که اگر عصبی شود می تواند به انسان آسیب جدی وارد کند.

۲- ساحل وِست اِند | باهاما

لب سواحل وِست اِند (West end) در جزیره ی باهاما و نزدیکی ایالت فلوریدا امکان ندارد ثانیه ای بیکار بمانید. چه صرفا برای کسب آرامش و دراز کشیدن زیر آفتاب و شنا کردن به این ساحل رفته باشید، چه برای بازی و ورزش، تمامی امکانات لازم از جمله زمین بسکتبال و تنیس، زمین بازی کودکان، تجهیزات برای طبخ غذا در طبیعت و قایق های اجاره ای برایتان فراهم شده است، اما هرگز نباید این سرگرمی ها شما را از خطر کوسه های اقیانوس اطلس غافل کنند!

کوسه های ساکن این ساحل اکثرا از یکی از انواع کوسه ی شکارچی به نام کوسه ببری هستند که وزن گونه ی بالغ آنها به بیش از یک و نیم تُن می رسد. کوسه های ببری، بعد از کوسه های بزرگ سفید، خطرناک ترین نمونه ی کوسه برای انسان هستند. بنابراین اگر به قصد شنا به این مقصد می روید حتما به شرایط و قوانین موجود توجه کامل داشته باشید تا شکار کوسه ها نشوید.

۳- ساحل تاماراما | استرالیا

در ۶ کیلومتری شرق سیدنی، ساحل ماسه ای تاماراما (Tamarata) واقع شده و صخره های سنگی مناظر جالبی در آن پدید آورده اند. پیشینه ی گردشگری در این ساحل به بیش از یک قرن می رسد و هم اکنون ورزش های موج سواری و شنا، حمام آفتاب و پیک نیک در تاماراما رایج هستند. ساحل اقیانوسی تاماراما در شهر کوچک تاماراما، حومه ی سیدنی و در جوار اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد.

در کنار تمام این زیبایی ها و تفریحات، تاماراما یکی از خطرناک ترین سواحل محافظت شده به شمار می رود، البته کلمه ی محافظت شده الزاما به معنی حضور غریق نجات در تمامی نقاط ساحل نیست. خیزاب ها و امواج متلاطم این ساحل با قدرت بسیار شما را به سمت خود می کشند و به زیر آب می برند.

۴- ساحل اسکلت | نامیبیا

ساحل شمالی اقیانوس اطلس، در کشور آفریقایی نامیبیا قرار دارد و به نام اسکلت (Skeleton) شناخته می شود! ساحل اسکلت نامش را از کتابی مشهور به همین نام که در سال ۱۹۴۴ در وصف ساحل و صحرای نامیب منتشر شد، می گیرد. بومی ها بر این منطقه نامی عجیب گماشته اند، “سرزمینی که خدا آن را در عصبانیت آفرید”.

علی رغم تصاویر فوق العاده ی موجود از ساحل، شرایطِ طبیعی و محیطی این ناحیه بسیار سخت و نامناسب می باشد. بارش باران بسیار کم است، باد های سنگین از ساحل به سمت اقیانوس می وزند و مه غلیظی گهگاه ساحل را در بر می گیرد.

۵- ساحل جزیره ی لامو | کنیا

ترکیب امواج فیروزه ای رنگ و ماسه های نرم و داغ، ساحل جزیره ی لامو (Lamu Island) را به سمت سوی مقصدی پرطرفدار و دوست داشتنی پیش می بردند. ساحل لامو یکی از گردشگرپذیرترین سواحل اقیانوس هند، در مجمع الجزایر لاموی کنیا بود که از امنیت و شرایط محیطی مناسبی هم بر خوردار بود. تا این که حملات تروریستی گروه الشباب در سومالی، که همسایه ی کنیاست، آرامش این منطقه را بر هم زد و محبوبیتش را روز به روز کمتر کرد تا اینکه امروزه این ساحل به عنوان یکی از سواحل پر خطر شناخته می شود.

۶- ساحل کپاکابانا | برزیل

کُپاکابانا (Copacabana) یکی از سواحل متعدد کشور برزیل است و با این که در فهرست سواحل ناامن قرار می گیرد اصلا خلوت و عاری از گردشگر نیست! ساحل کپاکابانا به موازات خیابان آتلانتیکو در شهر ریو دژانیرو قرار گرفته است. امکانات آبگرم کپاکابانا یکی از معروف ترین های جهان می باشد، که گویی خطرات موجود هیچ خدشه ای به شهرتش وارد نکرده اند.

۷- ساحل اوتاکلایو | نروژ

آب و هوای مطلوب، رنگ سبز چمن ها و گیاهان روییده در لبه های ساحل و منظره ی عالی دریا زمینه ساز یک مکان عاشقانه در شمال نروژ، جزیره ی جزیره لوفوتن هستند. ساحل اوتاکلایو (Uttakleiv) محبوب ترین ساحل جزیره ی جزیره لوفوتن می باشد؛ هیچکدام از سواحل جزیره لوفوتن  مانند اوتاکلایو مورد توجه عکاسان قرار نگرفته اند.

با وجود این همه محبوبیت و زیبایی، اقلیم اوتاکلایو بسیار سرد است و زمستان های خیلی طولانی و تابستان های کوتاهی دارد. همین سرمای هوا سبب شده است تا توانایی های گردشگری این ساحل محدود بمانند. سرمای بیش از حد آب شنا کردن را برای شناگران حرفه ای هم دشوار ساخته است.