سنت جشن کریسمس

کریسمس نام یکی از بزرگترین مراسم های بین الملی در سراسر جهان است که در کشورهای مختلفی برگزار می شود. این جشن مختص به پیروان دین مسیحیت است و به مناسبت سالروز تولد حضرت مسیح جشن گرفته می شود.کریسمس را با درخت های کاج زمردین و تزیینات قرمز و طلایی اش می شناسیم.جشنی ویژه مسیحیان است و سالی یک بار برگزار می شود. این ضیافت بزرگ از تاریخ ۲۴ یا ۲۵ ماه دسامبر (۳ و ۴ دی) آغاز شده و حدود ۱۲ روز به طول می انجامد و همزمان است با آغاز سال نوی میلادی. یک روز تفاوتی که در زمان شروع کریسمس به چشم می خورد، دلیلی ندارد جز اختلاف نظرهای سران کاتولیک و پروتستان ها. این جشن جزو مهم ترین تعطیلی های رسمی کشورهای مسیحی نشین به شمار می آید و در تقویم میلادی هم ذکر شده است.

کریسمس مصادف است با آغاز سال نوی میلادی و حالا دیگر به مراسمی فرهنگی تبدیل شده و کمتر به بُعد معنوی آن توجه می شود. این روزها مردمان بسیاری با آداب و سنت های گوناگون کریسمس را جشن می گیرند و همین موضوع سبب شده تا عقیده های مختلف وارد این جشن شوند. با این حال آنچه امروز با عنوان ضیافت نوئل از آن یاد می شود چکیده ای از نظرات مسیحیان و سکولارها (طرفداران جدایی دین از سیاست) است. این جشن علاوه بر این که جنبه ای مقدس برای مسیحیان دارد، پدیده ای فرهنگی و تجاری نیز هست. این روزها محبوبیت کریسمس به اندازه ای شده است که مسیحیان از آن با عنوان “شگفت انگیزترین زمان سال” یاد می کنند.

 درخت کریسمس

یکی از نمادهای مهم کریسمس، درخت کاج و سرو چراغانی شده آن است.

تزیینات و دکوراسیون کریسمس

مطمئنا تزیینات کریسمس یکی از مهم ترین و پرشورترین آداب این جشن است. چند روز پیش از آغاز کریسمس همه در تب و تاب آماده شدن برای این ضیافت هستند. شرکت کننده ها باید سراسر شهر و خانه های‌شان را با اشیای خاصی تزیین کنند. برای تغییر چهره شهر از چراغ های کوچک و بزرگ و رنگی استفاده می کنند و همه جا را کاغذرنگی های سبز و قرمز می چسبانند. استفاده از رنگ سبز به این دلیل است که سرمای زمستان فراموش شده و شادی و گرما به خانه های مردم بیاید و قرمز هم نماد خون پاک حضرت مسیح است که بر صلیب ریخته شد.

در این جشن برای زیباتر کردن خانه ها از اجسامی چون عروسک های جادوگر و گوزن، توت فرنگی، نقاشی های مذهبی، شکلات های رنگارنگ، مجسمه های گوناگون، عروسک بابانوئل، جوراب ساق بلند، تاج های گل و فرشته ها و… استفاده می کنند. این روزها رنگ طلایی و سفید هم در تزیینات کریسمسی به کار می روند، که رنگ طلایی هم سمبل سلطنت و ثروت و سفید نماد زمستان و پاکی ست.

با آغاز کریسمس، در کلیساها و اماکن مذهبی شمع روشن می کنند که نظرهای مختلفی درباره این عمل وجود دارد؛ برای مثال بعضی ها می گویند این کار نشان از انتظار مردم برای بازگشت عیسی دارد و برخی دیگر می گویند برای زیبایی این کار را انجام می دهند.

غذا و خوراکی های کریسمس

خوراکی های مخصوص کریسمس یکی از بخش های مهم و دوست داشتنی این ضیافت تمام عیار است. در طی این جشن، همه اعضای خانواده با هم تلاش می کنند تا یک وعده غذای سنتی و خوش آب و رنگ را تهیه کنند. همین غذاهای رنگارنگ باعث گردهمایی اعضای فامیل می شود.

در کشورهای گوناگون غذاهای متفاوتی سرو می شود و نمی توان یک نوع خوراکی خاص را به عنوان غذای کریسمس به حساب آورد؛ اما برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با غذاهای کریسمس در این بخش به معرفی برخی از این خوراکی ها در سرزمین های مختلف می پردازیم.

جزیره سیسیل ایتالیا: دوازده نوع ماهی

انگلستان و کشورهای تحت استعمارش: بوقلمون، غاز یا دیگر پرنده های بزرگ با سس گوجه فرنگی، سیب زمینی، سبزی های خوش عطر دسرهایی مثل پودینگ مخصوص، کلوچه های کوچک، کیک میوه ای و بوش دو نوئل (Bûche de Noël) که نوعی کیک اسفنجی فرانسوی ست سرو می شود.

لهستان و برخی نقاط اروپای شرقی و اسکاندیناوی: ماهی برای قشر متوسط و گوشت بره برای ثروتمندان

سوئد: ژامبون، کباب و شاه ماهی و مخلوط آن ها

آلمان، فرانسه و اتریش: انواع غذاهایی که با گوشت خوک پخته می شوند.

در کنار این غذاهای خوشمزه از خوراکی هایی مثل شکلات و آب نبات، شیرینی، کیک میوه ای و انواع میوه بخصوص پرتقال هم استفاده می کنند. آمارها نشان داده اند که میزان مصرف شکلات و آب نبات در کریسمس در آمریکا برابر است با مقدار مصرف آن در تمام روزهای دیگر سال. به عبارت دیگر آمریکایی ها به اندازه یک سال شان در طی کریسمس شیرینی و شکلات می خورند.

هدیه های کریسمس

خرید و دریافت هدایا هم قسمت مهمی از جشن کریسمس را تشکیل داده اند و هر کسی بنابر عقاید و سلیقه های خود هدیه هایی را تهیه می کند. کسانی که بیشتر بر سنت ها پای بندند، نعناع، طلا، نان و اقلامی از این دست را هدیه می دهند تا برکت و ثروت را به خویشاوندان شان داده باشند؛ اما هیچ محدودیتی برای محتویات کادوها وجود ندارد و هر فردی بنابر تصمیم خود می تواند هدیه های متفاوتی بخرد.

بابا نوئل

مسیحیان نظراتی درباره بابا نوئل دارند و برای دریافت جایزه از او کارهایی را انجام می دهند تا فرزندان شان را به انجام کارهای خوب تشویق کنند که ما هم به معرفی این کارها می پردازیم:

-پدر و مادرها جوراب های بزرگی را بر فراز تخت خواب ها یا شومینه خانه آویزان می کنند و به فرزندان شان می گویند که اگر خوب بخوابند بابا نوئل این جوراب ها را با هدیه های مختلف پر می کند. این موضوع باعث شادی کودکان شده و آن ها را ترغیب می کند که در کریسمس رفتار بهتری داشته باشند. گویا داستان جوراب هم به نیکلاس قدیس باز می گردد. گفته می شود که این کشیش مهربان جوراب های کودکان را با کادوهای رنگارنگ پر می کرد. جالب است بدانید که سنت آویزان کردن جوراب روی شومینه و اقصی نقاط خانه از هلند آمده است.

-می گویند که بابا نوئل از دودکش و شومینه خانه ها وارد می شود بنابراین بهتر است جوراب ها را در کنار یا روی شومینه قرار دهند تا بابا نوئل را به زحمت نیندازند.

-بابا نوئل کارخانه ای پر از اسباب بازی دارد که در قطب شمال واقع شده و از همان جا کادوهای بچه ها را می آورد.

-بابا نوئل بررسی می کند که چه بچه هایی تمام طول سال خوب رفتار کردند و فقط به همان کودکان کادو می دهد.

 ریشه واژه کریسمس

کریسمس (Christmas) مخفف شده واژه کریستس مس (Christ’s mass) است و از حدود سال ۱۰۳۸ استفاده می شد. در حدود سال ۱۱۳۱ عبارت کریستِس مِسِ (Cristes-messe) را هم به کار بردند.

شاید نمی دانستید اما این جشن در طول تاریخ با نام های گوناگونی شناخته شده است برای مثال آنگلو ساکسون ها (۱) (The Anglo-Saxons) از واژه میدوینتر (midwinter) به معنای میانه زمستان برای اشاره به کریسمس استفاده می کردند. در برخی سندهای تاریخی هم واژه نتیویتی (Nativity) را برای این جشن به کار برده اند. از دیگر کلمات مترادف کریسمس می توان به جیولا یا گوئولا (Gēola) به معنای دوره ای از زمستان، نوئل (Noel) یا ناتالیس (nātālis) به معنای روز تولد نام برد.

در بیشتر منابع آمده که کلمه کریسمس از سال ۱۰۵۰ استفاده شد و از همان زمان به معنای روز مسیح به کار می رفت. گاهی در نگارش دیده می شود که از واژه مخفف اکس مس (Xmas) استفاده می کنند، این کلمه هم از قرن سیزدهم رواج یافت و پیش از آن در دایره واژگان انگلیسی هیچ جایی نداشت. در آخر بد نیست بدانید که در زبان آلمانی از کریسمس با نام وایناختن (Weihnachten) نیز یاد می شود.