مرداب انزلی

تالاب انزلی یا مرداب انزلی، واقع در 41 کیلومتری مرکز استان گیلان (رشت)، به عنوان یکی از زیباترین مناظر آبی جهان شناخته شده است که از سمت شمال به بندر انزلی، از جانب جنوب به شهرستان صومعه سرا، از غرب به شهرستان های آبکنار و کپورچال و از سمت شرق، به شهر رشت منتهی می شود.

مرداب انزلی با مساحتی حدود 20 هزار هکتار، علاوه بر دارا بودن طبیعت بسیار زیبا و جاذبه گردشگری، به عنوان بزرگ ترین زیستگاه‌ طبیعی جانواران ایران به شمار می رود که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجری است که از کشورهای همسایه شمالی به ایران کوچ می کنند. شایان ذکر است که تالاب انزلی به لحاظ اقلیمی، دارای آب و هوای گرم و مرطوب و مکان مناسبی برای تخم ریزی آبزیان و نیز مامن و پناهگاه شمار زیادی از پرندگان بومی و مهاجر است.

مشاوره و رزرو تورهای مسافرتی داخلی با تمام امکانات تفریحی و رفاهی

تور مسافرتی داخلی ارزان

مرداب انزلی چهار بخش متفاوت دارد!

مجموعه تالاب انزلی شامل ۴ بخش مرکزی، شرقی، غربی آبکنار و سلکه و سیاه کشیم می ‌باشد. جالب است بدانید این چهار بخش از لحاظ ویژگی های فیزیکوشیمیائی، فیتواکولوژی، مرفولوژیک، و جغرافیائی دارای تفاوت‌ های بسیار زیادی می باشند.

مرداب انزلی، دارای ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی می باشد. مهم ترین رودخانه‌ های اصلی تالاب انزلی که از طریق موج شکن ‌های بندر انزلی به دریای خزر منتهی می شوند، از شرق به غرب، شامل رودخانه های شاما سوسر روگا، پیر بازار روگا، چپ خاله، راست خاله یا نهنگ روگا، مهدی روگا یا کلویر روگا می باشد.

هم چنین، حداکثر عمق آب این تالاب در فصل بهار و در نواحی غربی آن، تقریبا ۵/۲ مترمی باشد که این مقدار بر اساس نوسان‌ های سطح آب دریای خزر، متغیر است. در بخش درونی این تالاب نیز جزایری زیبا و نیز دو شهر زیبای بندر انزلی و آبکنار در ساحل آن وجود دارند.

پرنده‌های مرداب انزلی

این تالاب با وجود بیش از ۱۰۰ گونه پرنده که برخی از گونه های آن کمیابند، و نیز ۵۰ گونه ماهی و صد ها گونه از موجودات گیاهی جالب و بعضا کمیاب، دارای اکوسیستم کم ‌نظیری است. جالب است بدانید که این تالاب هم چنین، مهم ‌ترین و غنی ترین مکان زاد و ولد و تولید ماهی های استخوانی و خاویاری موجود در دریای خزر است.

تنوع زیستی موجود در تالاب انزلی، بستر مناسبی را برای زندگی پرندگان در این مکان مهیا ساخته است . یلوه کوچک، حواصیلها، مرغابی سانان، کشیم سیاه گردن، کشیم بزرگ، اردک سانان، کاکایی و غیره از جمله معروف ترین پرندگان این تالاب به شمار می روند. هم چنین، معروف‌ ترین گیاه موجود در تالاب انزلی که دارای شهرت جهانی نیز می باشد، لاله تالابی نام دارد که آن را لاله مردابی نیز نام می‌نهند.

تور مسافرتی داخلی ارزان

گیاهان مرداب انزلی

به علاوه، گیاهان موجود در این تالاب را می توان به سه دسته گیاهان حاشیه‌ ای، گیاهان شناور و گیاهان غوطه ور تقسیم کرد. در واقع، مهم ترین علت زیبایی مرداب انزلی، بیشتر به خاطر گیاهانی است که بر سطح و سواحل آن چشم نوازی می کنند. لایه گیاهان حاشیه‌ای این تالاب، مشتمل بر دم اسب، اسپارگانیوم، نی معمولی، سیرپوس، لوئی، پلی گنوم، تیرکمان آبی، پونهٔ آبی، بوتوموس، بارهنگ آبی و نلومبو می باشد.

اکثر گیاهان لایه شناور و رویش‌های گیاهی مرداب و رودخانه مجاور، شامل علف هفت بند، اوتریکولاریا، هیدروکاریس، عدسک سرنیزه ‌ای، شالوین، عدسک چند ریشه، عدسک کوچک، تراپا، پوتاموژتون شناور، مریم آبی و دسپیرودلا می شوند. لایه گیاهان غوطه ور این تالاب، عبارتند از: میرپوفیلوم، پوتاموژتون پکتیناتوس، هیدریلاور تیسیلاتا، سراتوفیلوم سابمرزوم و سراتوفیلوم دمرسوم.

تالاب بین المللی انزلی

در پایان، باید خاطر نشان ساخت که تالاب انزلی از سال ۱۳۵۴ در شمار یکی از تالاب‌ های بین ‌المللی و محافظت شده ایران قرار گرفته است. این تالاب، هم چنین، نخستین تالاب‌ ثبت ‌شده در کنوانسیون بین المللی رامسر در سال 1971 میلادی می باشد. از آن‌ جایی که این جاذبه گردشگری، یک تالاب بین‌ المللی ثبت شده‌ می باشد، هم‌ اکنون در فهرست مونترآل نیز قرار گرفته‌ است.

تالاب بین‌المللی انزلی از دیر باز به عنوان یکی از معروف ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان گیلان، پذیرای شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی بوده است. توصیه می شود در سفر به استان گیلان، دیدن از این مکان بی نظیر را از یاد نبرید. قایق سواری بر سطح آب های مزین به انواع گیاهان زیبای مردابی این تالاب زیبا، بسیار فرح بخش، دل انگیز و به یاد ماندنی است. اقامت گاه های فراوانی نیز که در بندر انزلی وجود دارند، امکان بازدید میسر از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر را نیز فراهم کرده است.

 

جهت اطلاع از انواع تور گردشگری داخلی و قیمت و زمان آنها با مشاورین آژانس هواپیمایی خورشید جهان تماس بگیرید.