از 0 ریال
رزرو آنلاین

تور اصفهان

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

نوع تور

تور روزانه

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

تور اصفهان

گنجینه تاریخ ایران زمین را بدون شک در اصفهان می توان یافت. تک تک عناصر شهری اصفهان، این مکان را به بخشی از میراث جهانی یونسکو تبدیل کرده اند. پس بی دلیل نیست که به آن لقب نصف جهان را داده اند! این شهر، شهرت و محبوبیت خود را بیش از هر چیز، مرهون آثار گران سنگ تاریخی، فرهنگی و هنری به ویژه مربوط به دوران شاه عباس صفوی است که در گوشه و کنار آن جا خوش کرده اند. از پل های پر ابهت، بنا های بی بدیل، بازار های چشم نواز، سوغات و صنایع دستی بدیع، میدان های با شکوه و مناره و گنبد های پر عظمتش گرفته تا معماری و شهر سازی بی نظیر آن. اصفهان را باید از نزدیک دید تا با مشاهده نظم و معماری زیبای به کار رفته در جای جای آن، زیبایی، صفا و عظمت یک شهر را درک کرد.
در این سفر نیز با ما همراه باشید تا در این فرصت هر چند اندک، با جان و دل، نظاره گر یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران باشیم.

 

چرا سفر به اصفهان با تور؟

پیش از هر چیز، باید خاطر نشان ساخت که اصفهان سومین کلان شهر ایران و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری برای توریست های داخل و خارج از کشور به شمار می رود. در واقع، اصفهان را یکی از پنج شهر برتر گردشگری ایران می دانند. این شهر به لحاظ هنر و صنایع دستی آن چنان پر قدمت و غنی است که آن را پایتخت صنایع دستی ایران نیز نامیده اند. وجود جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و فراوان که تاریخ ساخت اکثر آن ها مربوط به دوران حکومت صفویان در ایران است، علاوه بر معماری تحسین بر انگیز و نظم یکپارچه حاکم بر این شهر، اصفهان را به جِد، به یکی از بهشت های ایران تبدیل کرده است.

اهمیت وجود این شهر به گونه ای است که در سال 2006، به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و در سال 1388 نیز بعد از تهران، عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و پایتخت صنعتی ایران را از آنِ خود نمود. هم چنین، در سال 1394 زیر نظر یونسکو، به همراه رشت به دلیل نوآوری و توانمندی ‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری، به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوست و صاحب عنوان وزینی هم چون “شهر خلاق صنایع دستی و هنرهای سنتی” گردید. در تقویم ملی ایران، نخستین روز آذر ماه را نیز به نام اصفهان ثبت کرده اند.

این شهر زیبا، به جز جاذبه های فرهنگی، تفریحی و گردشگری، در خصوص مواردی دیگر نظیر صنعت و خدمات پزشکی نیز از شهرت بالایی برخوردار است. اصفهان به جز دارا بودن مقام برتر گردشگری در ایران، صاحب جایگاه والای صنعتی نیز می باشد. این شهر به لحاظ وجود صنایع فولاد، کارخانه ذوب آهن، صنایع نظامی، كارخانه‌ های ریسندگی و بافندگی، کارخانه های کاشی و سرامیک سازی، كارخانه پلی‌ اكریل، سیمان، خودرو سازی، ورق موج دار، هواپیما سازی، صنایع مواد غذایی، کشاورزی، دامپروری و پرورش ماهی و زنبور عسل و مهم تر ازهمه، صنایع دستی، در زمره یکی از شهر های برتر صنعتی ایران به شمار می رود.
اصفهان هم چنین، با دارا بودن کادری مجرب از انواع پزشکان متخصص در بیمارستان های مجهز به دستگاه های پیشرفته، از لحاظ پزشکی نیز سرآمد است.

 

جغرافیا، اقلیم، آب و هوا و جمعیت اصفهان

شهر اصفهان، مرکز استان اصفهان، با مساحت 107027 کیلومتر مربع در مرکز ایران و در ناحیه ای جلگه‌ای در ارتفاع 1570 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر از جانب شمال به شاهین شهر، از جنوب به سپاهان شهر و کوه صفه، از سمت غرب به شهرستان خمینی شهر و از سمت شرق به دشت سجزی منتهی می شود. شمال و شرق این شهر به لحاظ اقلیمی، به دلیل نزدیکی به کویر دارای آب و هوایی به نسبت گرم و خشک است اما در سمت جنوب و واقع شدن در مجاورت کوه صفه، دارای آب و هوای به نسبت خنک تری است.

در کل، آب و هوای اصفهان بدون در نظر گرفتن جزئیات مکانی، معتدل و خشک گزارش شده است. بهترین ماه های سفر به اصفهان و تجربه هوایی مطبوع را دو ماه نخست بهار، دو ماه نخست پائیز و آخرین ماه زمستان و تابستان می دانند. در دیگر ماه های سال، بر اساس فصل مربوطه، گرما یا سرمای شدید، قطعا برای مسافران خوشایند نخواهد بود.
هم چنین، تعداد روز های یخبندان این شهر، تقریبا 75 روز، میانگین بارندگی در سال جاری 130.7 و میانگین دمای سالانه اصفهان، 20 درجه سانتی گراد می باشد.
اصفهان دارای 14 ناحیه شهری و طبق آخرین سر شماری نفوس و مسکن، جمعیتی حدود 2243249 نفر است. این شهر پس از تهران و مشهد، سومین شهر پر جمعیت ایران و هجدهمین کلان شهر پر جمعیت خاور میانه است.

 

خصوصیات، آداب و آئین، دین و زبان مردم اصفهان

هر شهر به فراخور اصالت، قدمت، فرهنگ و مذهب مردمانش دارای آداب و رسوم خاص خود می باشد. این آداب و رسوم در تمامی شهر ها در مراسم ملی مانند عید نوروز، مراسم ازدواج، مراسمی عمومی و مذهبی هم چون ماه محرم و ماه رمضان، و برخی مراسم دیگر مربوط به اقلیت های مذهبی موجود در هر شهر نسبت به شهر های دیگر، ممکن است اندکی متفاوت باشد.

در اصفهان آئین های مذهبی ماه های محرم و رمضان نیز به مانند دیگر شهر ها برگزار می شود. عمده تفاوت های موجود در آئین مردم این شهر نسبت به دیگر شهر ها را می توان در مواردی نظیر آیین خیمه کوبی و تعزیه در نوش آباد اصفهان یافت که در آن دو گروه اشقیا و انبیا، با ابهت ترین و متفاوت ترین نوع تعزیه خوانی و عزاداری ماه محرم را برگزار می کنند. هم چنین، خانم های اصفهانی در روز تاسوعا در خانه ای به نام “خانه زرگر باشی” گرد هم می آیند و نذر های سال قبل خود را ادا می کنند. در ماه رمضان نیز به مانند دیگر مردم ایران، رسم افطاری و نذری دادان را با خوراک های محلی شان به جا می آورند.

از دیگر آیین‌ های متفاوت در اصفهان می توان به مراسمی نظیر سیمان عروس، خوانچه پوش، طلبون، و بندل تخت در مراسم ازدواج یاد کرد. هم چنین، مراسم سال نو میلادی، کریسمس و عید پاک که توسط اقلیت های دینی و مذهبی برگزار می شود و نیز مراسمی هم چون کُشتی محلی کمربندی، شب اسفند، آتش افروزی و جل جلائی، دوختن پیراهن مراد، جشن آبریزان، آیین سقا خوانی، نوروز اول در نخستین روز سال نو، چله بزرگ و چله کوچک، نخل گردانی در ماه محرم، گردو بازی، و بسیاری دیگر از مراسم که ذکر تمام جزئیات آن در این مجال اندک نمی گنجد نیز در بین مردم اصفهان وجود دارد.

زبان مردم اصفهان نیز فارسی با لهجه و گویش شیرین اصفهانی است.این لهجه به قدری شیرین است که هنگام صحبت دو اصفهانی با یکدیگر، دوست دارید تا دقایقی چند بایستید و از لهجه شیرینشان لذت ببرید! دین و مذهب اکثر آنان، اسلام و شیعه است. هر چند که در برخی نواحی، اقلیت های زرتشتی، ارمنی، مسیحی و کلیمی نیز زندگی می کنند. گفتنی است که این افراد معمولا با گویش خاص خود صحبت می کنند.

 

خرید و گشت و گذر در مراکز خرید و خیابان های اصفهان

در اصفهان هم باید به گشت و گذر پرداخت و هم خرید. بازار بزرگ اصفهان علاوه بر یک مرکز خرید بزرگ و پر طرفدار، خود به نوعی یک جاذبه گردشگری نیز به شمار می رود. وارد این بازار که می شوید، فضای سنتی آن و نیز اجناس رنگارنگ، سنتی و متنوع موجود در آن، هر شخصی را به وجد می آورد.
از صنایع دستی نفیس اصفهان گرفته تا مواد خوراکی که همه آن ها را می توان به عنوان سوغاتی خریداری نمود، در مقابل چشمانتان برق می زنند. اکثر گردشگران داخلی و خارجی، اجناس و سوغاتی های مورد نیاز خود را از این بازار خریداری می کنند.
مرکز خرید سیتی سنتر، مرکز خرید جلفا، بازار قیطریه، مجتمع تجاری مارتین ، و مجتمع تجاری پارک از دیگر گزینه های پیش روی شما برای خرید است. تمامی این بازار ها برای شب گردی در اصفهان نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

 

جاذبه های گردشگری تور اصفهان

اصفهان، این گنجینه تاریخی، دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است. از جاذبه های طبیعی گرفته تا جاذبه های باستانی و تاریخی. آن چنان که هر یک با سلیقه هر گردشگری جور در می آید. این جاذبه های زیبا انقدر فراوانند که دیدن تمام آن ها در یک سفر کوتاه نمی گنجد. معماری و تاریخ اصفهان به قدری گیراست که پس از ترک این شهر، برخی نگاه ها هنوز به دنبال این جاذبه هاست…

در ادامه به اختصار با شماری از پر طرفدار ترین این جاذبه ها آشنا می شویم:

 

جاذبه های طبیعی اصفهان

در سفر به اصفهان، لذت دیدن مناظر زیبای باغ گل ها، باغ فدک، باغ پرندگان، مجموعه تفریحی پارک جنگلی ناژوان (یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق حاشیه زاینده رود) و مجموعه تفریحی کوه صفه را از دست ندهید.

 

جاذبه های تاریخی اصفهان

این جاذبه ها شامل میدان نقش جهان ، عمارت هشت‌ بهشت، پل خواجو، کاخ چهلستون، کاخ منار جنبان، سی‌ و ‌سه پل (پل الله وردی خان)، مسجد جامع عتیق، مسجد قطبیه، مسجد کوله پارچه، بازار بزرگ اصفهان، بازار قیصریه، عمارت عالی قاپو، کلیسای وانک، آتشگاه، قلعه سارویه و میدان امام علی می باشند.

هم چنین، دیدن جاذبه های گردشگری دیگری هم چون آکواریوم اصفهان، گورستان تاریخی تخت فولاد، موزه کلیسای وانک، کلیسای مریم مقدس، کلیسای نوقا، محله ارمنی ها، موزه موسیقی، محله جلفا، باغ موزه پروانه ها، موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی اصفهان، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، مسجد جامع یا مسجد جمعه اصفهان، خیابان چهارباغ، کنیسه ها، خانقاه ها، پل چوبی، و هم چنین خانه های قدیمی مانند توحید خانه، رکیب خانه، خانه نیلفرشان، خانه پطروس، قزوینی ها، سر تیپی، که اکثرا توسط میراث فرهنگی به صورت موزه در آمده اند، خالی از لطف نمی باشد.

برای آن دسته از گردشگرانی که به بازدید مکان های تفریحی علاقه مندند نیز توصیه می شود علاوه بر جاذبه های گردشگری ذکر شده در بالا، که برخی مانند پارک جنگلی کوه صفه (با امکاناتی مانند تله کابین، سینما، شهربازی)، پارک جنگلی ناژوان (با امکانات پارک آبی تله سیژ، آکواریوم، دولفیناریوم، و . . .)، آکواریوم اصفهان، باغ گلها و پرندگان در شمار جاذبه های تفریحی نیز به شمار می روند، از شهر بازی سر پوشیده سیتی سنتر اصفهان، شهر بازی رویا ها، پارک آبی آبسار، کوه نخودی، کوه قائمیه، بام اصفهان و سیتی سنتر شهر عجائب و شهر بازی ملک شهر نیز دیدن کنند و از تجربه این همه هیجان لذت ببرند.

 

زیباترین جاذبه های گردشگری در نواحی نزدیک به اصفهان

علاوه بر جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی نصف جهان، از دیدن جاذبه های نزدیک به آن نیز بهره مند شوید. این جاذبه ها عبارتند از:
کمپ کویری متین آباد: در فاصله 200 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان
کویر بسیار زیبای مصر: در فاصله 423 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان
کویر بی نظیر ورزنه: در فاصله 130 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان
کویر بکر مرنجاب: در فاصله 300 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان
نیاسر: در فاصله 205 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان
کاشان: در فاصله 218 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان
ابیانه: در فاصله 219 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان
و امامزاده آقا سید علی ‌عباس: در فاصله 170 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

 

سوغات و صنایع دستی اصفهان

اصفهان به مانند تنوع جاذبه های بی نظیر گردشگری اش، دارای تنوع سوغات و صنایع دستی نیز می باشد که به دلیل تنوع و تعدد هر یک، چشم پوشی از هر یک به راستی دشوار است! اگر به قصد خرید سوغاتی به بازار های اصفهان می روید به هیچ وجه دست خالی بر نخواهید گشت. سوغات این شهر نیز به مانند دیگر شهر های کشورمان، شامل مواد خوراکی و صنایع دستی می باشد.

معروف ترین مواد خوراکی که به عنوان سوغاتی خریده می شود عبارت است از گز و پولکی. دو شیرین مزه ای که به هیچ وجه ممکن نمی توان از آن گذشت! تنوع گز و پولکی های اصفهان بسیار بالاست. همین مسئله انتخاب را سخت می کند! انواع گز آردی، گز لقمه ای، گز با لایه شکلاتی، گز سکه ای، گز انگشت پیچ و گز برشی در هر مغازه ای با ظاهری زیبا و طعم بی نظیرشان در مقابل گردشگران، چشم نوازی های بسیار می کنند. همچنین انواع طعم های پولکی از قبیل پولکی زعفرانی، پولکی نارگیلی، ساده، لیمو عمانی و پسته ای را نیز می توان به عنوان ره آورد و هدیه خریداری نمود. سوهان عسلی، شیرینی کرکی، شیرینی برشتوک، نبات و شیرینی برنجی، از دیگر خوشمزه های وسوسه انگیز اصفهانی هستند.

علاوه بر خوراکی های مذکور، صنایع دستی اصفهان را که حاصل زحمات دستان هنرمند و زحمت کش مردم اصفهان هستند نیز معمولا به عنوان سوغاتی خریداری می شوند. صنایع دستی نظیر نمد مالی، زرباف، طلا سازی، قفل سازی، پوستین دوزی، مینا کاری، رو دوزی های سنتی، گلابتون سازی، قالی بافی، عبا بافی، سفال سازی، نقره کاری، خاتم کاری، قلمدان سازی، قلمکاری بر روی پارچه، گیوه بافی، گیوه دوزی، مینیاتور، مسگری، نگارگری، سرامیک سازی، ملیله دوزی، خوشنویسی، معرق کاری، صحافی، منبت کاری، پارچه های قلم زنی، و فیروزه کوبی که هنر و اصالت این کهن بوم را همواره به رخ می کشد و آوازه هنر بدیع اصفهان را در نه تنها در سراسر ایران، بلکه به گوش تمام جهانیان می رساند.

 

خوشمزه های اصفهان

اصفهان پُر است از خوراکی های خوشمزه ای که طعم آن حتی تا چند روز پس از پایان سفر در کامتان باقی خواهد ماند. اصلا یکی از لذت های سفر به اصفهان، همین خوشمزه های بی نظیرش است!
خورش ماست، بریان یا بریونی، کله جوش، کشک بادمجان، باقلا ذرت، قیمه ریزه، ماش و قمری، سر گنجشکی، کوکو قندی، گوش ‌فیل و دوغ، نخود آب، کوفته برنجی، ماش و زردک، یخنه ترش، آش های سنتی اصفهان مانند آش شله قلمکار یا آش ماش، شله بریانی زیره، آش شوربای سبز، آش سماق، آش ماست، آش اوماج (عوماج) سرکه و چغندر، آش جو، و حلیم شیر از جمله معروف ترین خوراکی های این شهر پر خاطره هستند.
گز، نبات، گلاب قمصر کاشان، گلابی و به نطنز، سوهان عسلی، پولکی، شیرینی برشتوک، جوز قندی، کباب و گردو گلپایگان، عسل فریدون شهر و خوانسار و انار باد رود، از دیگر خوشمزه های این دیار هستند.

 

سهولت اقامتی به یاد ماندنی در اصفهان

در اصفهان، روز را با دیدن جاذبه های گردشگری بی نظیر این شهر سپری کنید و شب را با خیالی آسوده در اقامت گاه های متعددی که برای رفاه حال مسافران در نظر گرفته اند بگذرانید. در این شهر گزینه های متعددی را نظیر انواع هتل، مهمان سرا، اقامت گاه های بوم گردی، خانه معلم، منزل های مبله و کمپینگ در اختیار دارید که هر یک را می توانید بر اساس بودجه و انتخاب خود و خانواده امتحان کنید.

 

چگونه به تور اصفهان برویم؟ امکانات حمل و نقل در اصفهان چگونه است؟

در صورتی که ماشین شخصی در اختیار ندارید خیلی راحت می توانید با استفاده از قطار، اتوبوس، هواپیما یا ماشین های سواری به اصفهان برسید. به منظور حمل و نقل درون شهری نیز، سیستم حمل و نقل یکپارچه و منظم این شهر، مشتمل بر مترو، اتوبوس و تاکسی آماده ارائه سرویس به شما گردشگران عزیز می باشد.

 

و اما چرا تور اصفهان؟

چنان چه خود نیز مستحضرید، قطعا در این فرصت کوتاه نمی توان پرده از رمز و راز چنین شهر با ابهتی برداشت. امید است در همین اندک زمان، توانسته باشیم گوشه ای از زیبایی و عظمت معماری، طبیعت و بنا های بدیع اصفهان را پیش رویتان مجسم کرده باشیم و شما را با انواع سوغات، صنایع دستی و خوراک های محلی این زاد و بوم آشنا ساخته باشیم.
کوتاه سخن، اصفهان به قدری زیباست و پُر عظمت، که آن را نه تنها یکبار، بلکه چندین بار باید دید تا از تماشای همه جاذبه های آن بهره برد! اگر هنوز به اصفهان نیامده اید، بار سفر بندید، بیایید و در یک دنیا زیبایی، فرهنگ، اصالت و قدمت محو شوید.

 

کلمات کلیدی: تور اصفهان از شیرازتور اصفهان از شیراز با قطارتور شیراز به اصفهان با قطارتور اصفهان با قطار

اطلاعات

گشت روز اول
بازدید از مسجد امام - مسجد شیخ لطف الله - کاخ عالی قاپو - عمارت چهل ستون - بازار قیصریه
گشت روز دوم
بازدید از کلیسای وانک - منارجنبان - آتشگاه - پل خواجو - سی وسه پل

شامل / مستثنی است

  • اقامت همراه با صبحانه
  • بلیط رفت و برگشت

موقعیت تور

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس 0 بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از 0 در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0 ریال

سازماندهی شده توسط

پریسا رابط

عضویت از 2021

ممکن است دوست داشته باشید