از 0 ریال
رزرو آنلاین

تور شیراز

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

نوع تور

تور روزانه

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

تور شیراز، شهر راز

شیراز، شهر راز، شهر گل و بلبل، شهر عشق، شهری آکنده از عطر بهار نارنج و مملو از آرامش، صفا و در عین حال، هیجان و لذت بی نظیر سفر. شهری که جای جای آن، راوی قدمت و صلابت فرهنگ و هنر شهیر ایران زمین و تجلی دلبرانه ای از زیبایی های بی بدیل دیار پارسیان است. این خطه زیبا از سرزمینمان، با آب و هوای مطلوب در هر چهار فصل سال و با جاذبه های گردشگری متنوع و در نوع خود، کم نظیر، پذیرای شمار قابل توجهی از گردشگران داخل و خارج از کشور است.

نام شیراز، در واقع، گره خورده با سنت، تاریخ، شعر، ادب و شکوه زیبایی هایی است که مُزیّن به  مهمان نوازی، ذوق و صفای مردم مهربان این شهر می باشد. شهر ادب پارسیان، مملو از جاذبه های گردشگری است که هر یک تلفیقی از فرهنگ و اصالتی دیرین و گویای هنر معماری و شهر سازی زیبای آن است.

دل نوشته های حاصل از این رهگذر، مشتمل بر خلاصه ای از معرفی کلی شهر شیراز و جاذبه های گردشگری، سوغات، و صنایع دستی، خوراکی های محلی، و امکانات سفر و اقامت در آن جاست.

در این سفر شیرین و پر خاطره، با ما همراه باشید تا فارغ از روزمره گی، با شوق، قدم به قدم از زیبایی های پر رمز و راز شهر راز لذت ببریم و در هر قسمت، بیش از پیش، مجذوب جاذبه های روح نواز آن باشیم.

چرا شیراز؟

شیراز از جهات بسیاری به عنوان یکی از برترین شهر های کشور به شمار می رود. مهم ترین ویژگی بارز این شهر، واقع شدن آن در مهد فرهنگ، هنر و تاریخ تمدن ایران باستان و برخورداری از جاذبه های گردشگری بی شمار است. اهمیت تاریخی این شهر خوش و آب و رنگ و پر قدمت به گونه ای است که سه روز در تقویم ملی ایران، متعلق به شیراز است:

15 اردیبهشت: روز شیراز

اول اردیبهشت: روز سعدی

و بیستم مهر ماه، به عنوان روز بزرگداشت حافظ شیرازی ثبت شده است.

این کهن بوم، هم چنین، در دوران حکومت سلسله های آل مظفر، آل بویه، آل اینجو، اتابکان فارس و زندیان، به عنوان پایتخت ایران به شمار می رفت. همین نکته گواهی است بر اصالت محض این شهر.

از دیگر سو، وجود پزشکان بسیار متبحر و بیمارستان های مجهز به دستگاه های پیشرفته، شیراز را به قطب پزشکی خاورمیانه و رتبه برتر گردشگری سلامت در کشور تبدیل کرده است. شیراز را هم چنین، به عنوان یکی از قطب های صنعتی در خصوص تولید و صادرات و از کلان شهر های برتر در زمینه برگزاری نمایشگاه های گوناگون علمی، هنری، پزشکی، صنعتی و … می شناسند. ضمن این که، به دلیل تنوع بازار و مراکز خرید این شهر و وجود انواع مختلف کالا، مطلوب ترین شرایط خرید را نیز داراست.

جغرافیا، اقلیم، آب و هوا، و جمعیت شیراز

شیراز، در جنوب غرب ایران، نیمه شمالی استان پهناور فارس و منطقه کوهستانی زاگرس در ارتفاع تقریبی 1540 متر از سطح دریا واقع شده است. این شهر با مساحتی حدود 240 کیلومتر مربع، حدود 5.8 درصد از مساحت استان مذکور را شامل شده و پنجمین کلان شهر ایران به شمار می رود. این شهر، از جانب شمال به شهرستان های ارسنجان و مرودشت، از سمت جنوب، به شهرستان های فیروزآباد و جهرم، از جانب غرب به شهرستان های نور آباد ممسنی و کازرون و از سمت شرق به شهرستان های فسا و استهبان منتهی می شود.

در خصوص اقلیم و آب و هوای این کهن دیار نیز باید خاطر نشان ساخت که شیراز از دیر باز، در میان گردشگران، به عنوان یکی از خوش آب و هوا ترین شهرهای کشور معروف بوده است. در هر چهار فصل سفر می توان به شیراز سفر کرد و در هر فصل، جلوه هایی بی نظیر از طبیعت تماشایی آن را شاهد بود. این شهر در فصل بهار دارای مطلوب ترین شرایط جوّی و بی نظیر ترین شرایط برای سفر است. بهار شیراز، به راستی، در این خطه، پادشاه فصل هاست، مملو از عطر دل انگیز بهار نارنج، خنکای نسیم مطبوعی از زندگی و طراوت حیات دوباره طبیعت.

آب و هوای تابستان شیراز متغیر است. گاه تقریبا معتدل (به ویژه در آخرین ماه این فصل) و گاه گرم و خشک (در دو ماه نخست). اما در همین آب و هوا نیز سالانه پذیرای گردشگران فراوانی است. پائیز شیراز، به خصوص در دو ماه نخست، بسیار دل انگیز و دارای آب و هوای تقریبا خنکی است که جان می دهد برای سفر. میزان بارندگی (با میانگین 250 تا 450 میلیمتر) در این فصل، به نسبت کم تر از زمستان است. زمستان آن تقریبا سرد و در نیمه دوم این فصل، هوای معتدل شیراز به همراه بارش باران در برخی از روزها، برای سفر نیز مطلوب است.

این شهر، نزدیک به 1.5 میلیون نفر جمعیت و با احتساب ساکنین حومه آن، بیش از 1,869,001 نفر جمعیت دارد.

خصوصیات، آداب و آئین مردم مهمان نواز شیراز

بدون شک، برای هر گردشگری، علاوه بر آگاهی از نکاتی در خصوصیات شرایط اقلیمی و جاذبه های گردشگری هر شهر، خلق و خو و نحوه برخورد مردم آن با مسافران و مهمانان از درجه اهمیت ویژه ای بر خوردار است. اگر تا به حال به شیراز نرفته اید و یا با شیرازی ها آشنایی نداشته اید، بد نیست بدانید که مهمان نوازی مردم این شهر، از دیرباز، شهره خاص و عام بوده است. اکثر مردم این شهر، بسیار با مرام و به اصطلاح خودشان، لوطی هستند.

مردمی که در دیار شعر و ادب و از هر طرف، در جوار میراث های به یاد مانده از تاریخ و هنر سرزمینمان زیسته اند، قطعا، نیک منش، بزرگ دل و غریب نواز هستند. نمونه عینی این نکته را می توان در واکنش شیرازی ها به پیامد های ناخوشایند سیل نوروز 98 یافت. در آن برهه از زمان، اکثر شیرازی ها، خانه های خود را در اختیار سیل زدگان قرار دادند و با ارائه خدماتی از قبیل خوراک رایگان، تعمیر رایگان موبایل و خودرو، انجام کارواش، و هر آنچه از دستشان بر می آمد، با دلجوئی از این افراد، مهمان نوازی خود را تا همیشه در تاریخ ایران ثبت کردند.

از دیگر ویژگی بارز شیرازی ها، می توان به با صفا، شاد و پر نشاط (به قول خودشان، دل به نشاط) بودنشان اشاره کرد. اصلا، کنار یک شیرازی اصیل که بنشینید، حال دلتان خوب می شود! کافیست با لهجه شیرینش برایتان لب به سخن گشاید. شیرازی ها خوش گذرانند. به قول خودشان، یک ظرف از کاهو و ترشی، به همراه یک شام یا نهار مختصر در زیر سایه یک درخت (به قول شیرازی های اصیل، بِنِه گاه) یا گوشه چمنی در هر قسمت از شهر، کافی است تا بتوانند اوقاتشان را به شیرینی هر چه تمام بگذرانند. خانم های شیرازی نیز از جمله هنرمند ترین و کدبانو ترین بانوان سرزمینمان به شمار می روند.

نکته جالب توجه این که، شیرازی ها، در برگزاری عید نوروز و مراسم عروسی، دارای برخی آداب و آئین منحصر به فرد خودشان هستند. شاید نام رسم هایی مانند عروسی درخت نارنج و سفره هفت میم، آب تنی با آب مقدس حوض ماهی ها قبل از تحویل سال نو، دلاگی (خواستگاری)، رخت برون، واسونک، آب چله زنی (مربوط به مراسم عروسی) را هرگز نشنیده باشید.

آداب و رسوم شیرازی ها در خصوص اکثر مراسم آن چنان گسترده است که ذکر تمام آن ها در این مجال نمی گنجد. پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر با گستره فرهنگ غنی این زاد و بوم، منابع موجود در این خصوص را مطالعه نمائید.

خرید و گشت و گذر در مراکز خرید و خیابان های شیراز

در شیراز، همه نوع جنس و کالا را با هر بِرَند و قیمتی می توان یافت. در اکثر مراکز خرید شیراز، لذت خرید را می توان با جاذبه های دیگری از قبیل شهربازی های سر پوشیده، انواع رستوران و کافی شاپ دو چندان ساخت. مراکز خرید متعدد از قبیل مجتمع خلیج فارس، آفتاب، ستاره فارس، حافظ، سپهر، نگین فارس، بازار وکیل، بازار حاجی و خیابان های مجاور آن و شب بازارهای قصردشت و خیابان زند (برای خریدی با قیمت مقرون به صرفه) انتخاب کرد.

 

جاذبه های گردشگری تور شیراز

دروازه قرآن

در صورتی که از جانب شمال وارد شهر شیراز شوید، یکی از بی بدیل ترین و زیباترین مناظر شهری را شاهد خواهید بود. دروازه قرآن، کهن ترین دروازه شهری که نام آن در جای جای ایران، شهره خاص و عام بوده است. این مکان در حال حاضر، یکی از پرطرفدار ترین جاذبه های این شهر به شمار می رود که با وجود بوستان خواجوی کرمانی در جوار آن و نمای زیبا و وسیع پلکانی و آب روان در رو به رو، همه و همه، همراه جلوه تماشایی نور پردازی های رنگانگ در جای جای این محیط، آن را به گردش پذیرترین مکان های شیراز، به ویژه در شب تبدیل کرده است.

بابا کوهی

در فاصله اندکی از سمت دروازه قرآن، کوه صبوری واقع شده است که به دلیل واقع شدن مقبره ابن باکویه، ملقب به بابا کوهی، به این نام معروف شده است. این جاذبه تاریخی، قدمتی هم زمان با حکومت آل بویه دارد. از دامنه این کوه گرفته تا بالای آن، طبیعتی دل نواز و آب و هوایی مطبوع، لذت یک کوه پیمایی پر هیجان را تا رسیدن به مقبره بابا کوهی، که آن جا نیز جاذبه های خاص خود را داراست، دو چندان می سازد.

بازار وکیل

در بازار وکیل، فقط نباید خرید کرد! آرامش، سنّت، هنر، تاریخ و هر چه زیباییست را همه با هم، در این کهنه بازار به جا مانده از دوران زندیه می توان یافت. بازار وکیل دارای بخش های متعددی از جمله بازار ترکش دوز ها، بازار شمشیر گرها ، بازار بزازان، بازار مسگر ها، بازار کلاه دوزها، اردو بازار و سرای مشیر (سرای گلشن) است که در این میان، سرای مشیر، به دلیل معماری بی بدیل و فضای دلنشین و دوست داشتنی اش، از محبوبیت قابل توجهی برخوردارست. به راستی که دیدن بازار وکیل، حال دل و روحتان را خوب می کند.

ارگ کریم خانی

به ارگ کریم خانی، مکان زندگی پادشاه زندیان خوش آمدید. این بنای با شکوه با دو برج‌ سه طبقه‌ و دارای پله‌ های مدور و اتاق های مُسَقّف به مقرنس و کاشی کاری چشم نواز، برج ها و شاه نشین های زیبا و با شکوه، چشم انتظار قدم گردشگران برای جلوه نمایی است. بد نیست بدانید از لحاظ معماری و مهندسی، کج شدن یکی از برج های واقع در ارگ و مهم تر از همه، توقف روند این کج شدگی، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده و بر جاذبه گردشگری این مکان افزوده است.

حمام وکیل

این حمام منحصر به فرد و معروف، از دیگر آثار به جا مانده از دوران زندیان است که از نظر سبک معماری، نقش های و آرایه های به کار رفته در قسمت های مختلف آن از قبیل ورودی، هشتی، سربینه، میان در، گرم خانه، خزینه، خلوت، فضای چال حوض، آب انبار، گاو رو، حیاط و منبع آب، جالب ترین و پیشرفته ‌ترین اصول معماری دوران خود را داراست. حتما به این حمام سر بزنید. قطعا شگفت زده خواهید شد!

مدرسه آقا بابا خان 

مدرسه آقا بابا خان از جمله مدارس بسیار قدیمی شیراز و قدمت آن مربوط به دوران زندیان است. این مدرسه در جنوب شرقی مسجد وکیل قرار دارد که دسترسی و بازدید از آن بسیار راحت است. جالب است بدانید که ملاصدرا (یکی از دانشمندان شهیر شیرازی) در مدرسه آقا بابا خان تحصیل می کرده است.

باغ های اسرار آمیز شهر راز

باغ ارم

در سفر به شیراز، لذت تماشای بهشتی کوچک و دل نواز را در خیایان ارم این شهر از دست ندهید! پیشنهاد می شود باغ ارم را در بهار شیراز، به ویژه اردیبهشت ماه ببینید تا از تماشای شکوه درختان سر به فلک کشیده تا حس کردن طراوت و لطافت گل های بی شمار آن، و فضای رویایی آن، حالی خوش نصیب روح و جانتان شود.

باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام از دیگر بنا های به یاد مانده از دوره قاجاریان است. این باغ زیبا را به خصوص در فصل بهار باید دید، درست زمانی که فضای دلنشین آن، آکنده از بوی مست کننده بهار نارنج، مشام نوازِ آن دسته از گردشگران اهل دلی است که خواهان تجربه زیبایی، آرامش و حال و هوای خوش، همه در یک مکان دلنشین هستند.

باغ جهان نما

باغ جهان نما، یکی از کهن ترین و زیبا ترین باغ های شیراز، واقع در ضلع شرقی خیابان حافظ، در سایه همسایگی لسان الغیب، حافظ شیرازی، با طبیعتی دل نواز و جلوه هایی از نور پردازی زیبا و نوای دلنشین موسیقی سنتی که از جای جای آن به گوش می رسد، جان می دهد برای یک شب گردی خاطره انگیز . . .

باغ عفیف آباد

بدون شک، تلفیقی بی بدیل از تاریخ، هنر و زیبایی و یادگاری ارزشمند از معماری دوران قاجاریه، ساسانی و هخامنشی را می توان در یکی دیگر از باغ های پر قدمت شیراز نظاره گر بود. باغ عفیف آباد، با طبیعتی رویایی و وسوسه انگیز، شکوهی با عظمت از یک بنای شاهانه و موزه ای کهن در دل باغ و رایحه خوش بهار نارنج، چشم انتظار قدم های هر گردشگری است تا وی را در میان این همه زیبایی و سر مستی، غرق در لذت و آرامش سازد.

باغ دلگشا

بی دلیل نیست که شیراز را شهر بهار نارنج نام نهاده ند! اصالت این نام با مُسمّا را بی گمان می توان در میان همان درختان پر طراوت و سرمست کننده نارنج باغ دلگشا یافت که در فصل بهار، هوش و حواس را از سر هر گردشگری که قدم در آن می گذارد، می برد! جای جای باغ دلگشا، به راستی که به سان نام این باغ، دل گشاست . . .

باغ نظر

باغ نظر یکی میراث های به جا مانده از سلسله زندیان است که در خیابان زند و در فاصله اندکی از بازار وکیل واقع شده است.علاوه بر منظره زیبای درختان کهن و سر به فلک کشیده، یکی از چشمگیر ترین جاذبه های این باغ، عمارتی است زیبا و با شکوه، با نمای بیرونی مزیّن به کاشی کاری های منقّش به گل و پرنده و یک آب نمای ساخته شده از سنگ مرمر در درون آن. موزه پارس نیز در این باغ واقع شده است.

باغ جنت

باغ جنت، از دیگر جاذبه های گردشگری به جا مانده از دوران قاجار است. این باغ وسیع و زیبا به دلیل چمن کاری های های در نوع خود، منحصر به فرد، درختان کاج و سرو قد بر افراشته در جای جای فضای پارک، و آب نما و فواره های نشاط بخش آن، همواره یکی از مقاصد گردشگران و شیرازیان برای گذراندن ساعات عصر یا شبی به یاد ماندنی بوده است.

کوچه باغ های قصر دشت

قصردشت یکی از قدیمی ترین مناطق شیراز است که باغ ها و کوچه باغ های آن که به ریه های شیراز معروف است، نزد شیرازیان و گردشگران، از محبوبیت خاصی برخوردارست. قدمت، حال و هوای خوش و دلنشین باغ های نوابی و ناصری و کوچه های اطراف، آنقدر با صفاست که تنفس، قدم زدن و حس کردن طراوت بی نظیر آن در بهار و آرامش بی پایانش در پائیز، ارمغان آور حال و هوایی خوش است برای هر گردش گر.

مساجد کهن شیراز

مسجد نصیر الملک

تجلی با شکوه رنگ و نور را می توانید در یکی از مساجد بی نظیر به جا مانده از دوران قاجار نظاره گر باشید. مسجد نصیر الملک، معروف به مسجد صورتی را حتما در یک روز آفتابی ببینید تا از تماشای طاق و دیوار های مزین به کاشی کاری های فیروزه ای، سقف های مقرنس کاشی شده، و مهم تر از همه، تلالو دل نواز نور، از دل کاشی های هفت رنگ شبستان مسجد، نهایت لذت را ببرید.

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق شیراز که مسجد جمعه یا مسجد آدینه نیز نام دارد، در شرق حرم شاهچراغ واقع شده است. این مسجد یکی از کهن ترین مساجد شیراز به شمار می رود که بنا بر شواهد تاریخی، عبادتگاه خواجه حافظ شیرازی نیز بوده است.

مسجد وکیل

مسجد وکیل، که آن را مسجد سلطان نیز نام می نهند، یکی دیگر از میراث دوران قاجار و واقع در قسمت غربی بازار وکیل است. معماری بی نظیر این مسجد از قبیل شبستانی ساخته شده از 48 ستون‌ ساخته شده از سنگ و با طرحی مارپیچی، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آن به شمار می رود.

آرام گاه تنی چند از شاعران برجسته شیراز

آرام گاه حافظ

آرام گاه حافظ شیرازی، ملقب به لسان الغیب، همواره میعاد گاه عاشقان ادب و عرفان و دلباختگان شعر پارسی بوده است. از فضای زیبای ورودی حافظیه و محوطه اطراف آرام گاه لسان الغیب گرفته، تا چشم نوازی نور پردازی های زیبا و گوش نوازی موسیقی سنتی که طنین آن تمام فضا را در بر می گیرد، به ویژه در شب، همه و همه، جان و دلی تازه به روح آدمی می بخشد.

آرام گاه سعدی شیرازی

سعدی شیرین سخن، از دیگر شاعران برجسته آرمیده در دیار شعر و ادب است. بنای زیبای آرام گاه وی، ساخته شده با سنگ مرمر و از درون، مزین به نقش و نگار های ظریف و اشعار این شاعر گران قدر و گنبدی لاجوردی بر فراز آن، از درب ورودی سعدیه، در مقابل نگاه هر گردشگری، چشم نوازی می کند.

آرام گاه خواجوی کرمانی

 خواجوی کرمانی را گوهر تراش غزل فارسی لقب داده اند. آرام گاه وی واقع در بوستان خواجوی کرمانی (در جوار دروازه قرآن) است که یکی از پر طرفدار ترین جاذبه های شب گردی شیراز به شمار می رود.

پارک های زیبای شیراز

شهر شیرازی های با صفا و خوش گذران دارای پارک های متعددی است. پر طرفدار ترین این پارک ها عبارتند از:

پارک کوه پایه

پارک کوه پایه، یکی از معروف ترین و خوش مسیر ترین پارک های شیراز، در فاصله اندکی از دروازه قران واقع شده است. در این پارک یک مسیر پلکانی پر از جلوه های تماشایی نور پردازی، که به گهواره دید شیراز منتهی می شود وجود دارد که بر جاذبه آن افزوده است. تماشای شهر بر فراز این مسیر و در گهواره دید شیراز، در شب بسیار لذت بخش و بی نظیر می نماید.

پارک آزادی

پارک آزادی یکی از وسیع ترین و قدیمی ترین پارک های شیراز است. این پارک علاوه بر دارا بودن طبیعتی بسیار زیبا در تمامی فصول، دارای قسمت های متعددی نظیر آب نماهای متعدد و پرجلوه در شب، غرفه های مواد خوراکی و گل و گیاه، لانه پرندگان، دریاچه مصنوعی، و تالار نمایش است.

پارک حاشیه بلوار چمران

اگر به دنبال یک مکان مناسب برای یک شب گردی به یاد ماندنی و یا گذراندن ساعات دلنشین یک عصر دل انگیز در شیراز هستید، حتما به پارک حاشیه بلوار چمران بروید. مهندسی بسیار زیبایی این پارک به همراه نور پردازی ها و حال و هوای پر نشاط آن، حداقل برای یک بار تجربه، واقعا عالیست . . .

لونا پارک

در صورتی که خواهان تجربه لذت هیجان در سفر به شیراز هستید، حتما به لونا پارک بروید. این شهر بازی بزرگ، مجهز به انواع وسائل بازی، میزبان خوبی برای کودکان و حتی آن دسته از بزرگسالان جویای شور و هیجان می باشد.

پارک کوهستانی دراک

پارک کوهستانی دراک، در دامنه کوه دراک، در شمال غرب شیراز واقع شده است. این پارک علاوه بر دارا بودن آب و هوایی بسیار عالی (به ویژه در بهار و تابستان) دارای امکاناتی نظیر آلاچیق های متعدد، زیپ لاین، باغ گیاهان دارویی، پیست دوچرخه سواری و … است. در سفر به شیراز، فرصت دیدن این پارک بی نظیر را از دست ندهید!

موزه های شیراز

وجود موزه های متعدد در شهری مملو از جاذبه های باستانی عجیب نمی نماید. برخی از مشهور ترین این موزه ها عبارتند از:

موزه سنگ هفت تنان

این موزه واقع در تکیه هفت تنان (مقبره هفت عارف گمنام) بوده و شامل انواع سنگ های تاریخی، متعلق به قرن های 3 تا 11 هجری قمری و حکاکی شده با خط های نستعلیق، ثلث، کوفی و توقیع می باشد که در ضلع جنوبی باغچه ای مملو از درخت و سبزه قرار دارند.

موزه پارس

یکی از معروف ترین موزه های شهر راز را در باغ نظر شیراز ببینید. علاوه بر تماشای باغی زیبا می توانید گوشه ای دیگر از اصالت این شهر را در نسخ قدیمی قرآن، آثار سوزن دوزی شده، نقاشی های قدیمی، و ظرف های سنتی مربوط به دوران زندیان و صفویان، و اشیاء متعلق به سردمدار سلسله زندیان (کریم خان زند) که پیکر وی نیز در این موزه به خاک سپرده شده است، ببینید.

 موزه آب شیراز

موزه آب شیراز را می توان در آب انبار وکیل دید. در این موزه، انواع ماکت مربوط به سازه های آبی مربوط به دوران مختلف تاریخی به زیبایی نمایش داده شده است.

موزه هنرهای تجسمی شیراز (موزه هنر مشکین فام)

گردشگران علاقه مند به هنر، آثار هنرمندان معاصر در زمینه های خوشنویسی، عکاسی، نقش های برجسته، نقاشی و دیگر هنرهای تجسمی را می توانند در زیر زمین بنایی به نام فروغ الملک تماشا کنند.

موزه مشاهیر

در نزدیکی باغ نارنجستان، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز به نام خانه زینت الملک از دور چشم نوازی می کند که محل نگه داری تندیس مشاهیر شیراز است. تندیس نام آورانی نظیر آتوسا (دختر کورش کبیر)، کریم خان زند، شهید دوران، شاپور اول ساسانی، نصیر الملک، زینت الملک، منصور حلاج، سعدی، قا آنی، محمد نمازی، صورتگر شیرازی، ابن مقفع، و ابن باکویه (بابا کوهی).

موزه نارنجستان قوام

در صورتی که از باغ نارنجستان دیدن کرده باشید، قطعا زیر زمین واقع در عمارت اصلی باغ را نیز دیده اید. از این زیر زمین به منظور موزه اشیای فرهنگی که پروفسور پوپ، از ایران شناسان بنام جهان، به این مجموعه اهدا کرد، استفاده می شود.

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی

این موزه، مجموعه ای منحصر به فرد از گونه های بی شمار گیاهان دارویی، جانوری، انواع فسیل ماهی، سنگ ها، و کانی هاست که بازدید از آن به دوست داران علم و طبیعت پیشنهاد می شود.

 موزه شاهچراغ

مجموعه ای از آثار گوناگون تاریخی، مذهبی و هنری مربوط به دوران قبل از تاریخ تا دوران معاصر را نیز می توان در ضلع جنوبی حرم شاهچراغ مشاهده کرد.

اماکن مذهبی شیراز

حرم احمد بن موسی (ع)، شاهچراغ

شیراز را به دلیل وجود حرم شاهچراغ، شهر سومین حرم اهل بیت نیز نام نهاده اند. ایشان پسر امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم (ع) و برادر امام هشتم، امام رضا (ع) هستند. شاید کم تر کسی است که قدم به شیراز گذارد و به زیارت شاهچراغ نرود. این مکان در نوع خود یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار شیراز به شمار می رود.

حرم علی ابن حمزه

آرام گاه علی بن حمزه (شاه میرعلی بن حمزه بن موسی کاظم) از دیگر اماکن مذهبی شیراز است که فضای روحانی و آرام بخش آن، به علاوه زیبایی های معماری مذهبی که بر جاذبه محیط بسیار می افزاید، گردشگران بسیاری را روانه این مکان می سازد.

حرم سید علاء الدین حسین

حرم حسین بن موسی، ملقب به سید علاء الدین حسین، از دیگر برادران امام رضا (ع) در قسمت جنوب شرقی شیراز در میدان آستانه واقع شده است.

زیبا ترین جاذبه های گردشگری در نواحی نزدیک به شیراز

بسیاری از گردشگران، در سفر به شیراز، مایلند از جاذبه های گردشگری (تاریخی و طبیعی) بنام استان فارس و نزدیک به شهر شیراز نیز دیدن کنند. شماری از معروف ترین این جاذبه ها عبارتند از:

روستای قلات، واقع در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز.

تنگ تیزاب در فاصله تقریبی 129 کیلومتری شیراز

طبیعت زیبای دشت اَرژَن در 75 کیلومتری شیراز

دریاچه پریشان در نزدیکی شهرستان کازرون (در 40 کیلومتری شیراز)

مجموعه ای از آثار تاریخی – باستانی شهرستان کازرون در 145 کیلومتری شیراز

میراث تاریخی به جا مانده از سلسله ساسانیان، واقع در شهرستان فیروزآباد در 110 کیلومتری از شیراز

چهار طاقی ماه فرخان (آتشکده بهرام) از آثار به جا مانده از دوران ساسانیان در روستای ماه فرخان شهرستان استهبان، 175 کیلومتری شیراز

آبشار تارم، طویل ترن آبشار خاور میانه، واقع در شهرستان نی ریز، در 200 کیلومتری شیراز.

آبشار زیبای مارگون در 150 کیلومتری شیراز

تخت جمشید در فاصله 60 کیلومتری شیراز

نقش رجب در فاصله 67 کیلومتری شیراز

نقش رستم و کعبه زرتشت در 65 کیلومتری شیراز

مجموعه پاسارگاد و آرام گاه کوروش کبیر در 135کیلومتری شیراز

 

سوغات و صنایع دستی

سوغات و صنایع دستی شیراز، به مانند جاذبه های گردشگری اش بی همتاست و عمدتا شامل مواد خوراکی و هنر های دستی است. نان یوخه، مسقطی، آبغوره، آبلیمو، گلاب، انواع عرقیجات (از قبیل عرق بیدمشک، تارونه، کیالک، شاتره، اترج، نسترن، بهار نارنج، چهل گیاه، نعنا، کاسنی، گل گاو زبان، به ­لیمو و شربت نارنج) و انواع ترشیجات را می توان از جمله سوغاتی های خوشمزه این دیار بر شمرد.

صنایع دستی نظیر نمد، خاتم کاری، معرق، منبت کاری ، قالی بافی، مینا کاری، گلیم، جاجیم و گبه بافی، بوریا و حصیر بافی، سوزن دوزی، سرمه دوزی، نقره کاری، مجسمه های سنتی، سرامیک، ظروف سفالی، کار با چوب، گیوه، و انواع زیور آلات سنتی از جمله مهم ترین و پر طرفدار ترین سوغاتی های دیار مردمان مهمان نواز، خوش ذوق و هنرمند شیرازی به شمار می رود.

خوشمزه های شهر بهار نارنج

شیراز، پُر است از دل مزه های به یاد ماندنی! از آوازه بستنی و فالوده سنتی این شهر گرفته تا خوراکی های محلی آن، همگی یاد آور نکته ای دیگر در باب یکی از هزاران جاذبه های این شهر هستند. این دو خوشمزه را می توان در تمامی خیابان های شیراز تهیه کرد، اما برای لذت بردن از طعم بستنی و فالوده اصیل شیرازی، می توانید هنگام بازدید از ارگ کریم خان زند و یا آرامگاه سعدی، در فاصله اندکی از این دو مکان، آن ها را خریداری کرده و نوش جان کنید. مسقطی، رنگینک و نان یوخه شیرازی نیز از جمله معروف ترین شیرینی های موجود در قنادی های شیراز و عرقیجات معروف آن نیز در تمامی مغازه های مربوطه موجود است. و اما خوراکی های محلی شیراز:

معروف ترین این خوراکی ها عبارتند از: گلاب، آش سبزی شیرازی، دو پیازه آلو، پاچه پلو شیرازی، ته چین مرغ و بادمجان شیرازی یا شیرازی پلو، کوفته هلوی شیرازی، آش کوفته سبزی‌، کلم پلوی شیرازی، قورمه بِه، شکر پلو یا شیرین پلو شیرازی، لوبیا پلو شیرازی، آش کارده، اشکنه شیرازی (آب پیازک)، آش ماست، یخنی (آبگوشت) شیرازی، هویج پلو، آش کشک، کته گوجه (دمپُختک)، آش انار، سالاد شیرازی، یخنی عدس و کلم و رُب پلو.

سهولت اقامتی به یاد ماندنی در شیراز

پس از آشنایی با جاذبه های گردشگری شیراز، در خصوص اقامت در این شهر باید خاطر نشان ساخت که شیراز، به مانند فراوان بودن جاذبه های گردشگری اش، دارای اقامتگاه های متعددی نیز هست. از انواع هتل های لوکس تا معمولی گرفته، تا هتل آپارتمان، سوئیت، مسافر خانه، منزل های مبله، انواع اقامتگاه های بوم گردی و خانه معلم، آماده اقامتی همراه با آرامش و کیفیت هر چه تمام تر، از مهمانانش است.

چگونه به شیراز برویم؟ امکانات حمل و نقل در این شهر چگونه است؟

امکانات وسیع حمل و نقل برون و درون شهری شیراز، برای آن دسته از گردشگران که فاقد وسیله نقلیه هستند، این کار را بسیار ساده کرده است. در هر نقطه از ایران که هستید می توانید با استفاده از اتوبوس، ماشین سواری، قطار و یا هواپیما به شیراز برسید.

در خود شهر نیز در مکان هایی با فاصله ای اندک، می توانید به تاکسی، اتوبوس و مترو دسترسی پیدا کنید. در صورتی که امکان استفاده از سامانه هوشمند نقشه شیراز را داشته باشید، می توانید به راحتی تمامی مسیر ها و مکان های مورد نظر خود را یافته و از وقت خود استفاده بهینه نمایید.

و اما در پایان، نا گفته های این جستار، بسیار است، اما سخن از زیبایی های شیراز، بی پایان، و مجال این چند صفحه، محدود. ما، با جان و دل، شما را به شیراز آوردیم. جای جای آن را با شور و شوق هر چه تمام گشتیم. با هم به خرید رفتیم، تفریح کردیم، دل مزه های دیار مردمانی خوش ذوق و قریحه را چشیدیم، سوغاتی ها را شناختیم و…

 

 

کلمات کلیدی: تور شیراز گردیتور شیراز از تهرانتور شیراز از مشهدتور شیراز از اصفهان – تور شیراز از تبریز – تور شیراز از اهواز – تور شیراز با قطار – تور شیراز از رشت – تور شیرازگردی شهرداری شیراز – تور شیراز گردی ارزان – تور تفریحی اطراف شیراز – تور تفریحی اطراف شیراز – آژانسهای طبیعت گردی شیراز – تور یک روزه قلات – پکیج شیراز گردی – تور یک روزه اطراف شیراز

نمایش بیشتر

اطلاعات

باز کردن همه
گشت نیم روزی اول بافت جدید درون شهری
گشت نیم روزی اول بافت جدید درون شهری

بازدید از آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، باغ ارم، خواجوی کرمانی، دروازه قرآن

گشت نیم روزی دوم بافت قدیم درون شهری
گشت نیم روزی دوم بافت قدیم درون شهری

بازدید از ارگ کریم خان، نارنجستان قوام، مسجد نصیر الملک، حمام وکیل، بازار وکیل، سرای مشیر

گشت نیم روزی سوم بافت قدیم برون شهری
گشت نیم روزی سوم بافت قدیم برون شهری

بازدید از تخت جمشید و نقش رستم

شامل / مستثنی است

  • اقامت همراه با صبحانه
  • بلیط رفت و برگشت تور شیراز

موقعیت تور

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس 0 بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از 0 در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0 ریال

سازماندهی شده توسط

پریسا رابط

عضویت از 2021

ممکن است دوست داشته باشید